„Ondra nyní odpočívá na pooperačním pokoji,“ vzkázala médiím Klymčiwova manželka Tereza. Motocyklista se zranil po pádu v pondělní 3. etapě. Zlomil si dva obratle a pohmoždil plíce, na kterých měl otok, a lékaři tak museli plánovanou operaci několikrát posunout. Od začátku jezdce udržovali v umělém spánku.

Jedenáctý muž loňského Dakaru byl i letos v úvodu nejlepším Čechem mezi motocyklisty a po neděli mu patřilo 24. místo. V soutěži startoval Klymčiw počtvrté. Havárie ukončila jeho snažení i před dvěma lety, kdy si po pádu ve vysoké rychlosti vykloubil kyčel a poranil pánev, slezinu a hrudník.

Po dnu volna si výborně vedli Martinové Prokop a Macík. Prvně jmenovaný zajel v sobotní maratonské etapě s fordem pátý čas a průběžně se drží na sedmém místě. „Asi hodinu a půl jsme jeli měkkým pískem na jedničku, maximálně na dvojku, prostě děs běs,“ ulevil si. „Potom jsme v další části dne zase vjeli do tun vody a bláta.“ Prokop na nejrychlejšího Carlose Sainze ztratil necelých 24 minut. 

Nejlepšího etapového výsledku dosáhl v sobotu Boris Vaculík, který byl dvaadvacátý a průběžně se posunul na 26. místo. Třetí Čech v kategorii terénních automobilů Tomáš Ouředníček zažil hororovou etapu. Potkala ho celá řada technických problémů: boj v řece s poničenou spojkou, těžký dunový i písčitý terén a nakonec zabloudění i okamžiky beznaděje. Nakonec přenocoval v poušti v opuštěné chatrči. Pak se znovu rozhodl vyjet a se spolujezdcem Davidem Křípalem dorazili po šestnácti hodinách do bivaku - totálně vyčerpání, ale s odhodláním a možností nastoupit do 8. etapy.

Pilot kamionu Liaz Macík skončil pátý a udržel čtvrtou příčku. „Jeli jsme volněji, žádnou hranu. Etapa byla bez asistence mechaniků, takže nebylo radno vůz poničit. Navíc v aktuální nadmořské výšce má motor menší výkon,“ uvedl.