V sobotu je na programu už jen 64 měřených kilometrů a jednatřicetiletý Klymčiv je ještě ve hře o elitní desítku. Na desáté místo ztrácí jen minutu a sedm sekund. Prokopa od stejné příčky dělí téměř šest minut.

Klymčiw je blízko satisfakci za minulý ročník, který pro něj skončil po pádu vážným zraněním. Při předloňské premiéře v Jižní Americe obsadil 20. místo. Prokop také sahá po svém maximu, vloni při debutu skončil čtrnáctý.

Už třinácté celkové prvenství má na dosah rekordman Stéphane Peterhansel. V 11. etapě sice prohrál francouzský souboj s týmovým kolegou z Peugeotu Sébastienem Loebem, ale jen o 18 sekund a v sobotu bude hájit pětiapůlminutový náskok.

Mezi motocyklisty míří k triumfu sedmadvacetiletý Brit Sam Sunderland, který vede pořadí od páté etapy a do finále půjde s více než půlhodinovým náskokem. V Rallye Dakar startuje potřetí a ještě slavnou soutěž nedokončil. Etapu s 288 kilometrů dlouhou rychlostní zkouškou vyhrál poprvé letos Portugalec Paulo Goncalves.

Loprais se na Dakaru posunul na sedmé místo mezi kamiony

Pilot kamionu Tatra Aleš Loprais se v páteční předposlední etapě Rallye Dakar posunul na průběžné sedmé místo v kategorii. Za třetí výhrou na slavné soutěži, druhou na pozici pilota, míří Rus Eduard Nikolajev s kamazem, jenž má v čele rallye náskok 17 minut na týmového kolegu Dmitrije Sotnikova.

Loprais byl sedmý i v etapě mezi argentinskými městy San Juan a Río Cuarto, ve které zaostal za nejrychlejším Nikolajevem o 17 minut. Člen týmu Buggyra Racing se vyrovnal i s menšími zdravotními problémy.

"Ráno jsem blinkal a první část etapy byla o přežití. Nechtěl jsem, aby se mi kluci smáli," uvedl večer už s úsměvem Loprais. "S menší chřipkou jsem do Jižní Ameriky už přiletěl, ale já to nikdy neventiluji, bojuji si s tím sám. Doufám, že to tímto skončilo a bude už jen dobře," dodal Loprais.

Martin Macík mladší s liazem byl devátý a v celkovém pořadí se posunul na 10. místo. Martin Kolomý zajel i kvůli technickým problémům třináctý čas a je průběžně patnáctý.

"Byla to rychlá etapa a to mi vyhovuje. Měli jsme technický problém a opravovali. S tím už jsme ovšem smíření a víme, že to auto je potřeba dodělat. Nedofukovaly se nám vůbec měchy, a když jsme zapadli a chtěli dofouknout, tak jsme měli smůlu," uvedl Kolomý, jehož musel vytáhnout jeden ze soupeřů.

Stejně jako ve středu se dařilo Prokopovi, jenž se podruhé za sebou prosadil v etapě do elitní desítky, ale trochu ho mrzelo, že se do Top 10 neposunul i v průběžném pořadí.

"Pořadatelé nás zase nešetřili. V programu byla slibovaná rychlá etapa jako WRC, ale jak je letos zvykem, tak opak byl pravdou. První sekce byla v těžkém terénu v hlubokém písku. Šlo jen o to nezapadnout a nezničit auto víc, než už je. Dalo se tam víc ztratit než získat, takže jsme zvolili jízdu na jistotu," řekl Prokop, jehož od desátého místa dělí necelých šest minut.

Dnes účastníky 39. ročníku dakarské rallye čeká závěrečná etapa, jejíž součástí je však již jen 64 km měřeného úseku. "Čeká nás poslední měřený úsek, který je opravdu krátký a jede se v okolí Rio Cuarto. Bojujeme o umístění v top 10. To je jednoznačný cíl," řekl Macík.

Také čtěte: Dvě strany mince. Prokop zářil, ale uznal: Jsem na dně, likvidační etapa