Celkovou klasifikaci opanovali ruští piloti v Kamazech. Zvítězil Eduard Nikolajev, který už triumfoval v roce 2010 jako člen posádky legendárního Vladimira Čagina, před Ajratem Mardějevem a Andrejem Karginovem.

Před Kolomého posádku, kterou tvořili ještě René Kilián a David Kilián, se vměstnal ještě obhájce prvenství Gerard De Rooy z Nizozemska s ivekem. Závěrečnou etapu vyhrál jiný Nizozemec Peter Versluis s kamionem MAN, Loprais byl čtvrtý, Kolomý šestý.

Kolomý sice ani v jedné etapě nevybojoval medailové umístění, zatímco Loprais byl na pomyslném pódiu sedmkrát včetně vítězství v deváté etapě, ale ještě po deseti soutěžních dnech byl celkově druhý. V dalších třech se ale Kolomý vždy o pozici propadl, v pátek na páté místo kvůli utržené řadící páce.

"Marťas v etapě, která byla nejspíš rozhodující, kvůli urvané šaltpáce nabral ztrátu, jež může ukončit jeho šance na bednu, ale i to je Dakar," prorokoval na webu týmu Tomáš Vrátný, šéf Bonver Dakar Projectu.

V hlavních kategoriích obhájili prvenství Francouzi Peterhansel a Després.

Peterhansel ovládl maratonskou soutěž už pojedenácté, k šesti titulům na motocyklu přidal pátý triumf s automobilem, tentokrát za volantem Mini. Després byl popáté v kariéře nejlepším motocyklovým jezdcem a útočí na Peterhanselův rekord.

O Peterhanselově vítězství nebylo v závěru rallye pochyb. Vedl od druhé etapy, v níž dosáhl na jedno z pouhých dvou dílčích prvenství, a po odstoupení Katařana Násira Attíji ve druhém týdnu měl téměř hodinový náskok, který ve zbytku závodu kontroloval.

Després byl pod větším tlakem, poté co se k němu na osm minut přiblížil v předposlední etapě Chilan Francisco Lopez. Ten byl nejrychlejší i v závěrečném dnu na 120 km dlouhé zkoušce, ale k jeho času pořadatelé připočetli patnáctiminutovou penalizaci za výměnu motoru v cíli páteční trasy.

Faria v závěru předčil Lopeze

Etapu tak vyhrál Portugalec Ruben Faria, který se po prvním letošním triumfu vrátil na celkově druhé místo před Lopeze. Chilana by bez penalizace dělily od Desprése necelé čtyři minuty, i francouzský vítěz ale jel už z dřívějšího průběhu se čtvrthodinovým trestem.

Čtvrtý celkově skončil Slovák Ivan Jakeš, který stejně jako všichni medailisté závodil na stroji KTM. Od medailového umístění jej dělilo zhruba pět minut, i tak se postaral o národní rekord: o jedno místo překonal loňský výsledek Štefana Svitka.

Pabiška po loňském startu v kamionu tentokrát na yamaze s celkovým osmihodinovým mankem obsadil 39. místo. Lépe skončil v letech 2010 (26.) a 2011 (31.).
Nejlepším jezdcem na čtyřkolkách byl Argentinec Marcos Patronelli. Sám vyhrál podruhé po roce 2010 a navázal na loňský triumf bratra Alejandra.

Rallye Dakar - závěrečná 14. etapa: La Serena - Santiago (630 km/120 km rychlostní zkouška):

Automobily: 1. Roma, Périn (Šp., Fr./Mini) 1:44:10, 2. Terranova, Fiuza (Portug./BMW) -13, 3. Álvarez, Graue (Arg./Toyota) -31.
Konečné pořadí: 1. Peterhansel, Cottret (Fr./Mini) 38:32:39, 2. De Villiers, Von Zitzewitz (JAR, Něm./Toyota) -42:22, 3. Novickij, Žilcov (Rus./Mini) -1:28:22.

Motocykly: 1. Faria (Portug./KTM) 1:43:06, 2. Barreda (Šp./Husqvarna) -8, 3. Rodrigues (Portug./Honda) -24, …37. Pabiška (ČR/Yamaha) -13:39.
Konečné pořadí: 1. Després (Fr./KTM) 43:24:22, 2. Faria -10:43, 3. Lopez (Chile/KTM) -18:48, …39. Pabiška -8:00:02.

Čtyřkolky - konečné pořadí: 1. M. Patronelli (Arg./Yamaha) 49:42:42, 2. Casale (Chile/Yamaha) -1:50:35, 3. Sonik (Pol./Yamaha) -3:16:49.

Kamiony: 1. Versluis (Niz./MAN) 2:02:40, 2. De Rooy (Niz./Iveco) -2:04, 3. Biasion (It./Iveco) -2:17, 4. Loprais -2:19, …6. Kolomý (oba ČR/Tatra) -3:12, 11. Spáčil -13:37, 12. Vildman (oba ČR/Liaz) -18:15, 18. Vrátný (ČR/Tatra) -25:36.
Konečné pořadí: 1. Nikolajev 39:41:43, 2. Mardějev -37:10, 3. Karginov (všichni Rus./Kamaz) -37:57, …5. Kolomý -1:01:47, 6. Loprais -1:16:10, 16. Spáčil -7:41:56, 18. Vildman -8:14:31, 20. Vrátný -10:07:55.