Alonso byl a je svůj. Někteří soupeři ho proto nesnášeli, jiní obdivovali. „Mám k němu velkou úctu. Je to skvělá osobnost a je škoda, že příští rok o něho přijdeme,“ řekl třeba Mexičan Sergio Pérez ze stáje Force India. Mnozí další však prožívají jiné pocity. Třeba pilot týmu Haas Kevin Magnussen, který už během sezony (po kolizi) líčil: „Nemůžu se dočkat, až skončí. Myslí si, že je Bůh.“

Martin Macík na Rally du Maroc.
Dakarské speciály nabraly směr Peru. Komplikace přinesla lednička

Takových výroků byste za poslední léta našli spoustu. Hodně se o Alonsovi napsalo především jako o kolegovi.

Fernando AlonsoZdroj: DeníkFelipe Massa, který se Španělem jezdil ve Ferrari, ho označil za muže, který svou povahou rozděloval tým. Naopak parťák z mistrovských let u Renaultu, Giancarlo Fisichella, je jiného názoru. „Atmosféru jako tehdy jsem jinde nezažil. Ještě hodinu před závodem jsme hrávali fotbal,“ tvrdí Ital.

Přes tyto polemiky se „Alovi“ nedají upřít významné úspěchy. V letech 2005 a 2006 získal jako tehdy nejmladší jezdec dva tituly mistra světa, celkově vyhrál 32 závodů (poslední v roce 2013). Vynikající bilance. Leč do mysli se vkrádá nepříjemná otázka. Není to málo?

Lewis Hamilton
Experti se přou. Je Hamilton lepší jezdec než Schumacher?

Přestože byl Alonso považován za jednoho z nejlepších jezdců na roštu, na třetí triumf už nedosáhl. V poslední době se vždy ocital ve špatnou chvíli na špatném místě. Ferrari bída. McLaren mizérie.

Vzhůru do Indy

Alonsa to frustrovalo, a tak hledal motivaci jinde. Za cíl si vytyčil slavnou trojkorunu (zatím ji získal jen legendární Graham Hill). Její podstatou je výhra ve Velké ceně Monaka F1, závodu 24 hodin Le Mans a 500 mil Indianapolis. První dvě položky má Španěl odškrtnuty. O triumf v Americe se pokusí příští rok.

Teď si ještě užívá večírky po formulové rozlučce. Asi vás to překvapí, ale poklonu španělskému rivalovi složil i mistr světa a největší hvězda současnosti Lewis Hamilton. „Fernando je opravdovou legendou. Bylo pro mě ctí závodit ve stejné éře,“ uznal pětinásobný šampion F1.

Přes tenhle kompliment na Alonsovu adresu je jasné, že takový pilot si zasloužil důstojnější závěr kariéry, než boj na chvostu. V Abú Zabí dojel 11., těsně za bodem.

Lewis Hamilton
Lewis Hamilton získal pátý titul mistra světa. Stíhá legendárního Schumachera