První pole position v kariéře si vybojoval Ital Romano Fenati, který zajel nový rekord okruhu v Motegi. O 173 tisícin sekundy odsunul na druhé místo Portugalce Miguela Oliveiru, s nímž bojuje o třetí místo v celkovém pořadí Moto3. Před patnáctým závodem sezony na něj ztrácí čtyři body.

Napínavý souboj přinesla kvalifikace královské kategorie MotoGP, v níž Španěl Jorge Lorenzo porazil kolegu z Yamahy a soupeře v boji o titul Itala Valentina Rossiho o 81 tisícin sekundy. První místo na startu si Lorenzo zajistil počtvrté v sezoně a v neděli bude útočit na sedmý letošní triumf.

V šampionátu ztrácí na vedoucího Rossiho čtrnáct bodů.

Ošklivý pád potkal v závěrečném tréninku MotoGP Alexe de Angelise. Jednatřicetiletý jezdec ze San Marina byl přepraven vrtulníkem do nemocnice, kde lékaři odhalili praskliny v pěti obratlích a třech žebrech. K tomu De Angelis utrpěl těžké zranění hlavy, kvůli němuž si nehodu nepamatuje. Podle informace týmu by příští týden mohl být přepraven do Itálie.

V Moto2 si dojel pro sedmé kvalifikační vítězství v tomto roce Francouz Johann Zarco, čerstvý mistr světa, který získal titul v předstihu poté, co Španěl Esteve Rabat start v Motegi vzdal kvůli zranění.

Velká cena Japonska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Motegi - kvalifikace:

Moto3: 1. Fenati (It./KTM) 1:56,484, 2. Oliveira (Portug./KTM) -0,173, 3. Navarro (Šp./Honda) -0,236, … 11. (předtím 8.) Kornfeil -0,605, 20. Hanika (oba ČR/KTM) -1,231.
Moto2: 1. Zarco (Fr./Kalex) 1:50,339, 2. Lüthi (Švýc./Kalex) -0,171, 3. Folger (Něm./Kalex) -0,577.
MotoGP: 1. Lorenzo (Šp./Yamaha) 1:43,790, 2. Rossi (It./Yamaha) -0,081, 3. M. Márquez (Šp./Honda) -0,426.