Lewis Hamilton a Mercedes? To je ve světě formule 1 pevné spojení už od roku 2013. A jde o spojení mimořádně úspěšné – britský jezdec získal v barvách německé stáje šest ze svých sedmi titulů mistra světa a několikrát dal najevo, že odchod jinam ho neláká.

Teď je všechno jinak. Španělská a italská média přišla s informací, že na spadnutí je dohoda mezi Hamiltonem a stájí Ferrari. To vzápětí s odvoláním na své zdroje potvrdil i web BBC s tím, že už během čtvrtečního odpoledne by mohlo vyjít oficiální oznámení. Spekulace o chystaném senzačním přestupu následně potvrdili zástupci obou stájí.

Eva Kiliánová
Jediná Češka ve stáji Ferrari: Lidé chtějí řídit formuli i najít rodný list

„Věděli jsme, že toto partnerství samozřejmě jednou skončí a ten den teď přišel,“ řekl v oficiálním prohlášení šéf Mercedesu Toto Wolff.

Hamilton (nebo abychom byli přesní – sir Lewis Hamilton) sice loni v létě podepsal s Mercedesem novou dvouletou smlouvu, odejde však už po letošní sezoně. V roce 2025 se tak ve Ferrari přidá k Charlesi Leclercovi. Britský pilot se v italské stáji dohodl na víceletém kontraktu.

„Prožil jsem jedenáct fantastických let s tímto týmem a jsem velmi hrdý na to, čeho jsme společně dosáhli,“ uvedl Hamilton v prohlášení Mercedesu. Rozhodnutí odejít označil za jedno z nejtěžších, jaké kdy musel udělat. „Ale nazrál čas, abych udělal tento krok, a těším se na novou výzvu,“ dodal.

Zlobil se kvůli autu

Devětatřicetiletý Hamilton se stal poprvé mistrem světa v roce 2008 v kokpitu McLarenu. V letech 2014 až 2020 si připsal dalších šest triumfů a rok za rokem potvrzoval, že Mercedes nemá ve formuli 1 dočasně konkurenci. Zároveň tak vyrovnal rekord Michaela Schumachera.

To se změnilo v roce 2021, kdy šampionát po kontroverzní koncovce v Abú Zabí ovládl Max Verstappen z Red Bullu. Ten vyhrál i další dva ročníky. Není tajemstvím, že Hamilton byl čím dál nespokojenější s tím, že jeho vůz nedokáže držet s Red Bullem krok.

Roman Staněk pokračuje ve formuli 2, nadále bude členem italské stáje Trident.
Sen o F1 pokračuje. Staněk zůstává ve formuli 2, plánuje útočit na přední příčky

„Jsme na špatné cestě,“ zlobil se Hamilton na prahu loňské sezony. Zlobil se, že stáj nevyslyšela jeho požadavky co se úprav vozu týče. Na konci ročníku už ale mluvil jinak. „Věřím v to, co jako tým děláme. V únoru jsem byl frustrovaný, ale teď vidím, že děláme změny správným směrem,“ uvedl britský závodník.

Ferrari se ho pokoušelo zlákat už v minulosti, navíc šéf slavné italské automobilky (a vládce nad celým průmyslovým impériem rodiny Agnelliových) John Elkann je známý Hamiltonův obdivovatel. Mimochodem, Ferrari čeká na triumf ve formuli 1 už od roku 2007.