„Ani za milion let by mě nenapadlo, že získám pět titulů,“ zavzpomínal Hamilton na svá chlapecká léta, kdy si představoval, jak vyhrává velké závody. Ve Velké ceně Mexika ani nepotřeboval zvítězit, k jistotě letošních vavřínů mu stačilo čtvrté místo. Dva závody před koncem sezony už nemůže být předstižen.

Karel Abraham
Šance pro Abrahama. Se silným strojem může při Velké ceně Austrálie ze dna

Třiatřicetiletý Brit se vyrovnal argentinské legendě Juanu Manuelu Fangiovi. Ti dva teď tvoří dvojici nejúspěšnějších pilotů v historii formule 1 po Schumacherovi. Dožene Hamilton slavného Němce? Pro mnohé už otázka nezní zda, ale kdy.

Zraje jako víno

Sám závodník Mercedesu mluvil v Mexiku zdrženlivě. „Samozřejmě si vždycky dávám ty nejvyšší cíle, ale teď si chci užít tenhle oka- mžik, protože se už nebude opakovat,“ svěřil se. Není ale tajemstvím, že tenhle sebevědomý chlapík dychtí po rekordech.

Nutno dodat, že letos si Hamilton mistrovský titul opravdu zasloužil. Jako závodník rok od roku zraje. „V celém průběhu sezony byl lepší než já,“ uznal i jeho největší rival Sebastian Vettel z Ferrari. Ten přitom vyhrál první dva letošní závody a měl velmi sebevědomý vstup do sezony. Pak ale začali on i Ferrari kupit chyby.

Vettel nestačil

Stačí si vzpomenout třeba na závody v Baku, na Hockenheimringu či v Monze. Tam měl Hamilton i potřebnou porci štěstí. Zároveň se ale dokázal nabídnutých šancí chopit a už nepustit. „Letos to byl nejlepší Lewis Hamilton za posledních šest let. Znovu se zlepšil nejen jako řidič, ale i mimo auto,“ chválil Hamiltona šéf Mercedesu Toto Wolff.

Ukázalo se, že i když má Vettel čtyři mistrovské tituly, jezdecky na svého britského rivala zkrátka nestačí. A to mělo Ferrari rychlejší auto. „Měli jsme letos dost šancí, některé jsme i využili, ale ve finále jsme prostě nebyli dost dobří,“ litoval Vettel.

Poslední závod Octavia Cup 2018 hostil slavný německý okruh Nürburgring.
Okruhový šampionát Octavia Cup ovládl mělnický závodník Tomáš Pekař