Ale popořadě. Sezona odstartuje na Markétě ve čtvrtek 28. března (18.00) závodem první ligy, což je druhá nejvyšší soutěž. Po letech se vrací na scénu i tým z Kopřivnice, který posílí i mladí pražští jezdci Michal Škurla a Daniel Klíma. 

Také sestava domácího družstva se skládá z plochodrážních talentů. Nejzkušenějším borcem je Zdeněk Holub, po jeho boku se postaví Jan Kvěch, Petr Chlupáč a Filip Hájek. Všichni mají šanci dostat se i do extraligového týmu, v jehož složení figurují tradiční opory: Josef Franc, Matěj Kůs či Ondřej Smetana.

Opět bez cizinců

„Pojedeme už tradičně bez zahraničních posil a cílem je extraligu vyhrát. To platí pořád. Loni jsme k titulu neměli daleko. Mladí dělají pokroky a mají všechno ve svých rukou. Když budou dojíždět na bodech, můžeme myslet vysoko,“ vyjádřil se k extraligovým ambicím trenér Tomáš Topinka.

Grand Prix na Markétě.
Jak se v Praze dělá Grand Prix? Podomácku, ale profesionálně

Na Markétě se 6. dubna pojede pro české jezdce důležitý závod Velká cena Unitop. Jeho vítěz získá minimálně pozici náhradníka pro pražský závod mistrovství světa. Ten se pak pod názvem 2019 Anlas Czech Republic FIM Speedway Grand Prix uskuteční v sobotu 15. června a bude se jednat o třetí zastávku desetidílného seriálu.

Chybět bude dánský bouřlivák

Letošní seriál přináší větší změny ve startovní listině. Diváci budou muset po dlouhých letech oželet účast dánského bouřliváka Nickiho Pedersena, který loni skončil na nepostupové příčce a od promotérů nedostal divokou kartu. Ze stálých jezdců vypadl i Australan Chris Holder či Polák Przemyslaw Pawlicki.

Naopak chybět nebude britský obhájce titulu Tai Woffinden, který má v Praze každoročně postaráno o značnou přízeň fanoušků, nestárnoucí a populární Američan Greg Hancock nebo dánský nováček Leon Madsen. Do seriálu se vrací i Švéd Antonio Lindbäck či Polák Janusz Kolodziej.

Václav Milík.
Jezdím s větším klidem, závody se bavím. Odpadl stres, říká plochodrážník Milík

O české divoké kartě není zatím rozhodnuto. Čeká se jednak na první závody sezony (zmiňovanou VC Unitop) a další vývoj sezony. Adeptů na startovní číslo 16 je hned několik. S jistotou lze dá ale říct, že kartu nedostane Josef Franc, loňský mistr republiky na krátké i dlouhé dráze.

Bez vazby na Zlatou přilbu

Do elitního pražského podniku totiž nemůže nastoupit kvůli závodní kolizi. Ve stejný den by měl startovat ve francouzském La Reole v podniku světového šampionátu na dlouhé ploché dráze. A v něm čtyřicetiletý veterán účinkuje jako stálý jezdec.

Hned druhý den ráno po pražském závodě MS obsadí stadion stavaři. Zatím sice ještě neproběhlo výběrové řízení, ale zástupci pražského klubu budou firmu vybírat i podle toho, aby se na Markétu mohli v průběhu října vrátit. „Teprve podle harmonogramu stavebních prací určíme datum Tomíčkova memoriálu,“ vysvětlil sportovní ředitel Pavel Ondrašík.

Vítězem 50. ročníku Memoriálu Luboše Tomíčka na ploché dráze se 1. října v Praze stal Australan Chris Holder (s červenou helmou).
Tomíčkův memoriál na ploché dráze: sprcha a radost Australana

Při hledání termínu, který obvykle vycházel na pondělí po nedělní Zlaté přilbě, se tentokrát nebude vázat datem konání pardubického závodu „Všechny tradice zhatil režim lukrativní polské ligy. Její bossové chtějí mít právě na pondělí po Zlaté přilbě všechny své jezdce na slavnostním vyhlášení soutěže. Proto memoriál uspořádáme někdy jindy,“ dodal Ondrašík.