Stal se desetinásobným mistrem Evropy v jedné řadě a v šampionátu triumfoval ve 33 soutěžích. Byl účastníkem třinácti Šestidenních, kde jako člen Trophy Teamu vyhrál Světovou trofej, čímž získal i tituly mistrů světa.

Je jediným Čechem, který byl uveden do Síně slávy Mezinárodní motocyklové federace FIM. Pětasedmdesátiletý Květoslav Mašita je jednou z největších legend historie motocyklového sportu. A to v královské terénní disciplíně - enduru, tedy motocyklových soutěžích.

David Pabiška bude startovat na Rallye Dakar už počtrnácté
Pabiška chce na Dakaru uspět. Nejedu na výlet na Kokořín, říká zkušený závodník

Nelze se divit, že byl při vyhlášení ankety Sportovec roku 2022 vyhlášen Sportovní legendou a převzal Cenu Emila Zátopka. „Beru to jako velké ocenění pro sebe, ale i pro ostatní motocyklové reprezentanty, kteří vybojovali tituly a medaile nejen v soutěžích, ale i dalších sportovních disciplínách. Byli a jsou to skvělí lidé a kamarádi,“ vyprávěl.

Závodit ho bavilo od dětství

A ještě jedna zajímavost - v roce 2000 obsadil Mašita třetí příčku v anketě Autoklubu ČR o Motocyklového závodníka století. Před ním se umístili jen famózní silničář František Šťastný a skvělý motokrosař Jaroslav Falta.

Rodáka ze Všenor bavilo závodit od dětství. Nejdřív na kole. A když usedl na motorku, první sezonu se strojem Jawa 350 ccm zakončil v roce 1966 premiérovou účastí na Šestidenní ve Švédsku.

Libor Podmol se vydá na Rallye Dakar podruhé s motocyklem značky Husqvarna
Podmol se chystá na druhý Dakar. Šroubů ubylo, mám jich ještě pětatřicet, říká

Na „motocyklovou olympiádu“ se pak s týmem na československých motocyklech dlouho vracel a vítězil. Vavříny sbíral i v seriálu mistrovství Evropy. Tehdy se ještě světový šampionát nejezdil, ale v Evropě startovali i zámořští jezdci a Mašita byl uznávaný jako světová jednička.