Formule 1 je – a vždycky byla – disciplínou neodmyslitelně spjatou s velkými penězi. Ostatně právě tento víkend se koná Velká cena Monaka, ten celosvětově proslulý symbol luxusu, okázalosti a marnotratnosti.

Jenže co je moc, to je moc. Už i sedminásobný mistr světa Lewis Hamilton se veřejně ohradil proti tomu, jak přibývá závodníků, kteří sice možná nemají takový talent, ale zato za nimi stojí vlivní a bohatí rodiče. Ani královská motoristická disciplína není imunní.

Mick Schumacher
Mick Schumacher ve F1 krouží na chvostu pole. Je to opravdové mučení, říká

„Kdybych dnes vyrůstal, tak bych jako kluk z normální rodiny nikdy neměl šanci se tam dostat. Bojoval bych s lidmi, kteří mají mnohem víc peněz,“ postěžoval si Hamilton v rozhovoru pro španělský sportovní list AS.

Něco na jeho slovech je. Stačí se podívat na nováčky v F1 za poslední léta.

Nejlehčí způsob? Koupit synovi stáj

Lance Stroll je synem jednoho z nejbohatších Kanaďanů Lawrence Strolla (vyhlášeného sběratele starých vozů Ferrari), shodou okolností spolumajitele stáje Aston Martin. Už předtím vlastnil tým Force India, později přejmenovaný na Racing Point. Nepřekvapí, že dvaadvacetiletý Lance jezdí právě v barvách otcových stájí. Rodina drží při sobě.

Nicholas Latifi zatím sbírá zkušenosti ve Williamsu (jeho kariérním maximem jsou tři jedenáctá místa z loňska), ale i on má bohatého otce zaháčkovaného ve světě F1. Michael Latifi, úspěšný kanadsko-íránský podnikatel, totiž prozíravě investoval bezmála 300 milionů dolarů do McLaren Group.

Lance Stroll při tréninku na VC Bahrajnu
Schumacher na startu. V centru pozornosti je ale (zase) Hamilton

Nejvíc zlosti (nebo závisti?) fanoušků ale budí Nikita Mazepin, který v této sezoně začal jezdit za Haas. Hned v prvním závodě v Bahrajnu „zazářil“: naboural a skončil hned v prvním kole. V dalších třech závodech už sice dokázal vydržet na trati až do cíle, ale pokaždé byl nejpomalejší. A to i v kvalifikacích.

Mladý Rus to umí roztočit

Nikitovým otcem je vlivný ruský oligarcha Dmitrij Mazepin, který chtěl pro synka už před pár lety koupit Force India (přednost tehdy ale dostal jiný milující tatínek Lawrence Stroll, viz výše) a neúspěšně se ucházel také o Williams. Teď má údajně nasypat 20 milionů eur do týmu Haas. Kam jinam, že?

„Vím, že mě lidé nepřijali nejlépe, ale věřím, že až se zlepší mé výsledky, půjde nenávist stranou,“ řekl Mazepin.

Zdroj: Youtube

To jsou slova do pranice. Kvůli jeho sporným jezdeckým schopnostem a až komicky častým hodinám na trati se mu totiž výsměšně přezdívá „MazeSpin“. Jen během víkendu v Imole se mu podařilo roztočit svůj monopost celkem čtyřikrát (!).

Nemají ho rádi ani soupeři, kteří nikdy nevědí, co nevyzpytatelný Rus na trati vyvede. „Když se k němu blížím, mám se o dvě stě procent víc na pozoru než u ostatních jezdců,“ poznamenal nedávno například Esteban Ocon.

Oliver König
Startuje MS superbiků. Motorkář König myslí na pódium a těší se do Mostu

Vzhledem k tomu všemu asi nepřekvapí, že před Velkou cenou Monaka se na internetu objevily vtipy s obrázkem luxusní jachty zaparkované na útesu a textem „Mazepin dorazil do Monaka“.

Není se tak co divit, že Hamilton není nadšený z trendu miliardářských ratolestí. Vždyť jeho otec si kdysi našel tři zaměstnání naráz, aby dokázal talentovanému synovi financovat motoristickou zálibu. „Musíme pracovat na tom, aby se formule stala dostupnější nejen pro bohaté, ale i pro lidi se skromnějšími kořeny,“ uvedl mistr světa.