Český motocyklový jezdec Jakub Kornfeil s aprilií vybojoval ve Velké ceně Španělska 14. místo v kubatuře do 125 ccm a získal první dva body do hodnocení mistrovství světa v kariéře.

Na okruhu v Jerezu se naopak nedařilo zkušenějším Karlu Abrahamovi s Lukášem Peškem, kteří měli v závodě Moto2 pád a na body nedosáhli. Všechny kubatury ovládli domácí jezdci, kteří zahraničním soupeřům přenechali jen tři medailová umístění z devíti.

Kornfeil si vylepšil maximum už v sobotní kvalifikaci, v níž poprvé vybojoval pátou řadu, a v závodě se ještě o šest příček posunul. Dosavadním nejlepším výsledkem sedmnáctiletého jezdce byla devatenáctá místa z loňské Velké ceny Malajsie a úvodního podniku tohoto ročníku z Kataru.

Loni ještě jezdil na slabém stroji značky Loncin, letos už má možnost sedět na předposledním továrním modelu Aprilia RS.

V ranním warm upu to přitom na Kornfeilův životní závod nevypadalo. "Mechanici sice přišli na to, že to bylo vadnou svíčkou, ale i tak to na klidu před samotným závodem nepřidalo," uvedl Kornfeil v tiskové zprávě. Nezlomilo ho ani to, že po povedeném startu zase několik pozic ztratil.

"Od druhého kola jsem začal drobnou ztrátu stahovat a prokousával se dopředu, i když motorka znova začala zlobit. I díky vývoji závodu a pádu některých jezdců to ale stačilo, moje první světové body jsou parádní. Víc jsem si ani pro dnešek nepřál," rozplýval se Kornfeil.

Nejslabší kubatura skončila absolutním triumfem španělských jezdců. Zvítězil Pol Espargaró na derbi před krajany Nicolasem Terolem, který celkově vede, a Estevem Rabatem.

Hromadná nehoda v kategorii Moto2

Závod nové třídy Moto2 poznamenala hromadná havárie v prvním kole, do které se zapletl i Pešek. Kolizi devíti jezdců zavinila v pravotočivé zatáčce olejová skvrna, kterou způsobil první havarovaný stroj Japonce Šoji Tomizawy, a závod byl kvůli tomu zastaven.

Pešek při restartu nechyběl, ale limitovala ho naražená žebra, takže z čtvrté desítky pořadí se ve výrazně zkráceném závodě na 17 kol probojoval jen na 26. místo.

"Podařilo se mi předjet deset soupeřů, ale pak jsem upadl na olejové skvrně. Klouzal jsem a narazil zády do ležící motorky a naneštěstí mě pak moje motorka zepředu přimáčkla na pravé straně hrudníku," popsal Pešek situaci před přerušením jízdy.

"Bolí mě žebra a nemůžu pořádně dýchat, takže jsem se okamžitě unavil a nemohl pořádně jet," dodal Pešek. Po návratu ze Španělska se chystá v Praze na vyšetření.

Abraham, který startoval ze sedmé řady, skončil 28. poté, co nedlouho po opakovaném startu upadl.

"Start ze sedmé řady je vždy o štěstí, jak vám to ve skrumáži čtyřiceti jezdců vyjde. Předjížděl jsem Lukáše, na nás se natlačil zezadu ještě jeden ze soupeřů, já neměl kam uhnout a on do mě strčil. To už jsem se pádu neubránil," popsal kritický moment Abraham na svém webu. "Ještě jsem bojoval, ale ztráta na body byla příliš velká."

Dramatický dojezd vyšel nejlépe Tonimu Elíasovi s moriwaki. Vyhrál těsně před Tomizawou, který po výhře v Kataru stále vede celkové pořadí. Třetí skončil Švýcar Thomas Lüthi.

Lorenzo kraloval finiši

Také v MotoGP se bojovalo až do posledních metrů a bitvu španělských jezdců v nich pro sebe rozhodl vicemistr světa Jorge Lorenzo na yamaze. V závěrečném kole předjel Daniho Pedrosu, který vedl od startu z pole position, a zajistil si šesté vítězství v královské třídě v kariéře.

Na domácí trati vyhrál Lorenzo v MotoGP poprvé, předtím v dvěstěpadesátkách v Jerezu zvítězil v sezonách 2006 a 2007, na jejichž konci se stal světovým šampionem.

"Vyhrát v Jerezu byl můj sen. A že se mi to povedlo proti někomu takovému, jako je Dani, který vám to neulehčí, je neuvěřitelné," rozplýval se Lorenzo poté, co se předtím podělil na okruhu o radost se 122.000 diváků.

Těsně za domácí dvojicí dojel Valentino Rossi, který tak musel svému týmovému kolegovi Lorenzovi o čtyři body přepustit vedení v šampionátu.

Velká cena Španělska v Jerezu, druhý závod MS silničních motocyklů

Do 125 ccm:
1. P. Espargaró (Šp./Derbi) 41:36,146, 2. Terol -1,886, 3. Rabat (oba Šp./Aprilia) -15,180, 4. Smith (Brit./Aprilia) -17,110, 5. Kojama (Jap./Aprilia) -25,069, 6. Moncayo (Šp./Aprilia) -26,860, …14. Kornfeil (ČR/Aprilia) -1:05,248.

Pořadí MS (po 2 ze 17 závodů): 1. Terol 45 b., 2. Espargaró 38, 3. Rabat 25, …17. Kornfeil 2.