Devatenáctiletý Staněk nejprve zajel v jediném tréninku F2 jedenáctý čas, a poté už následovala kvalifikace, která byla hned v úvodu zhruba na patnáct minut přerušena červenou vlajkou po nárazu jednoho z monopostů týmu PHM Racing by Charouz do bariéry. 

Filip Salač na Velké ceně USA v Austinu
Salač prohání hvězdy. Kdyby mi to někdo řekl, asi bych se hodně smál, přiznal

Pokračování kvalifikace přineslo velké taktizování celého pole. Na okruhu v Baku, kde se o víkendu koná i závod královské formule 1, se dá dobře využít tzv. slipstream, který pomáhá jezdcům zvýšit jejich maximální rychlost, když jedou za některým ze soupeřů, a to především v posledním sektoru tohoto okruhu. 

Mladí závodníci si tak dávali přednost a nikdo nechtěl být tím prvním, který do měřeného kola najede. Rodák z Valašského Meziříčí se na přední pozice vyhoupnul až svým posledním pokusem, který dokončil jako jeden z prvních, a následně už mohl jen pozorovat, kam se propadne z páté příčky.

Nakonec se před něj dostalo ještě sedm jezdců a pilot italského týmu Trident tak skončil dvanáctý. Kvalifikaci ovládl Brit Oliver Bearman a Staněk na něj ztratil 0,987 vteřiny. Druhý byl Brazilec Enzo Fittipaldi a třetí Francouz Théo Pourchaire.

Sprint je na programu v sobotu ve 13.15 a hlavní závod, v němž se jede o větší bodovou porci, je naplánován na neděli ve 9.35. Nováček šampionátu vyšel v prvních třech podnicích v Bahrajnu, Saúdské Arábii a Austrálii naprázdno. Získá první body na městském okruhu v Baku?