Obrovská smůla potkala ostravský tým Fesh Fesh. Hned v úvodu ukončil své účinkování Andořan Albert Llovera, jehož posádku tvořila pilotova neteř a motocyklová závodnice Margot Lloberaová a Petr Vojkovský.

„Podařilo se nám předjet několik soupeřů. Drželi jsme si slušné tempo, Ford jel velmi dobře. Asi 100 kilometrů před cílem jsme projížděli kamenitým korytem a jeden z šutrů se nešťastně uchytil v límci nápravy, který chrání manžetu spojující polonápravu a páteřovou rouru. Kámen se pak dostal do kontaktu s manžetou a prorazil ji,“ popisoval řidič posádky vozu s číslem 523.

Kamiony týmu Fesh Fesh jsou na Rallye Dakar dobře připraveny
Tým Fesh Fesh jede se třemi kamiony. Naděje vkládáme do Litevců, říká šéf Vrátný

„Mechanici se snažili o opravu, ale poškození by vyžadovala výměnu komplet celé nápravy, a tu s sebou bohužel nemáme. Závod pro nás končí takto smolně,“ uzavírá hendikepovaný pilot Llovera.

V závodě tak za Fesh Fesh pokračují dva speciály Tatra Jamal č. 509 s Tomášem Vrátným, Bartolmiejem Bobou a Jaromírem Martincem a č. 514 s Vaidotasem Paškevičiusem, Slavomirem Volkovem a Tomašem Guzaskasem.

Zapletalův Ford se zřítil z příkré skály

Končí bohužel i automobilový jezdec Miroslav Zapletal. Zkušený pilot, který startoval na slavné soutěži již podeváté, v pondělní druhé etapě havaroval a poničil svůj vůz Ford F150.

„Po výjezdu na dunu, která ale dunou nebyla, pro nás závod skončil. Písečný kopec pokračoval na druhé straně příkrou skálou a my jsme z ní spadli. Auto má rozbitý rám a my nemáme šanci ho v servisu opravit,“ uvedli zástupci týmu Offroadsport na facebooku.

Motocyklový jezdec Libor Podmol
Rychlý konec Dakaru. Podmol si zlomil obratel: Stydím se... Za rok chci vyhrát

Šestapadesátiletý Zapletal si při nehodě pochroumal ruku. Vyšetření v bivaku ale vyloučilo zlomeninu. „Posádka je v pořádku, Mirek dostal ránu od volantu. Doktoři mu roku zrentgenovali a vyfasoval ortézu. Naštěstí zlomená není,“ stojí dál ve zprávě.

Zapletal se slovenským spolujezdcem Markem Sýkorou se po první etapě drželi na 44. místě. Dosavadním maximem Zapletala byla celková sedmá příčka v roce 2009, kdy se Dakar konal v Jižní Americe. Loni skončil čtyřiadvacátý.

Buginu Aliyyah Koloc dotáhli do cíle

Debutantka v barvách Buggyry Aliyyah Koloc poznává tvrdost Dakaru. Do cíle druhé etapy dcera týmového bosse Martina Koloce se speciálem Can-Am DV21 nedojela. Je ale odhodlaná v kategorii lehkých prototypů jet dál. „Potkaly nás dva defekty, ale mohli jsme pokračovat dál. Na 140. kilometru ovšem přišel problém s motorem,“ líčila.

Dakarská debutantka Aliyyah Koloc z Buggyry
Teenagerka v poušti. Aliyyah Koloc hned při debutu poznala záludnost Dakaru

„Nemohli jsme ho znovu nastartovat. Nešlo tak etapu dokončit a do bivaku nás dotáhli. Věřím, že lidé z týmu vůz opraví a budeme moci pokračovat,“ popsala své peripetie osmnáctiletá jezdkyně, která reprezentuje Seychely a na navigátorské sedačce má vedle Francouze Stéphana Duplé.

„Dakar k nám zatím není moc milý, ale to k tomu patří. Uděláme všechno pro to, abychom se zlepšili,“ dodala odhodlaně Aliyyah Koloc, která závodí pod hlavičkou Buggyra ZM Academy.