Barumka je letos sedmým dílem ME a pátým závodem MČR. Z českého pohledu bude nejzajímavější souboj Kopeckého s Václavem Pechem, který na svého soka ztrácí v průběžném pořadí seriálu 115 bodů. Evropě kraluje Kajetanowicz s náskokem pěti bodů před Irem Craigem Breenem, jenž ve Zlíně také startuje.

Zlínská Barum rallye se uskuteční od 28. do 30. srpna, pořadatelé připravili trať s 15 rychlostními zkouškami. V pátek se pojede tradiční večerní městská erzeta, v sobotu a v neděli se bude pokračovat také na prověřených místech.

"V programu rallye nechybí tradičně erzety Slušovice, Maják, Pindula nebo Troják. Jsou tam drobné úpravy, ale stejně jako v minulosti máme menší problém s tím, že kolem nás jsou chráněné krajinné oblasti, do kterých nechceme výrazně vstupovat," uvedl ředitel rallye Miloslav Regner na úterní tiskové konferenci v Praze.

Bezpečnost nade vše

Velký důraz pořadatelé kladou na bezpečnost diváků. "Svaz rallye letos vydal nový bezpečnostní manuál, na jehož podobě jsme se podíleli. Prohlubuje se i spolupráce s policií a obcemi," řekl Regner.

Českým specifikem je i to, že před rallye tratě kontroluje bezpečnostní delegát a upravuje plánované zóny, do kterých diváci nesmějí. "Ke každé rychlostní zkoušce máme plán, kde je rozkreslený prakticky každý metr trati," podotkl ředitel soutěže.

Podle generálního sekretáře Federace automobilového sportu Autoklubu České republiky Adama Eliáše se osvědčilo školení a licencování vedoucích rychlostních zkoušek, kteří navíc řídí úseky na všech rallye v Česku. "I nadále je ale důležité, že přemýšlíme i tom, aby divák měl co vidět a nestál 200 metrů od trati," řekl Eliáš.

"Současný systém je propracovaný a opatření jsou rok od roku přísnější. Vše se dělá se záměrem, aby nedošlo k úrazu a ti, kteří na rallye přijedou, se večer vrátili domů," dodal Regner.