O čem je řeč? Sobotní Pražský Rallysprint navštěvují na rozdíl od výše zmíněných „legend“ tisíce motoristických fanoušků.

Pražský rallysprint je víc než závodem rozloučením se soutěžní sezonou. Spíš než na čas se jezdí pro zábavu, pro diváky, ale i jako poděkování partnerům za celoroční podporu nákladného sportu.

NOVINKA NA ÚVOD


Místem konání 23. ročníku TipCars Pražského rallysprintu je tradičně okolí strahovského stadionu, kde budou špičkové soutěžní automobily k vidění v obvyklém prostoru. První piloti odstartují v 8.00 a pak přijde novinka. Posádky se přesunou na jižní okraj Prahy, kde je čekají dva průjezdy klasickou rychlostní zkouškou s názvem Subaru Točná.

MARTIN KOLOMÝ (vpravo) by chtěl na příštím Dakaru v celkovém pořadí dojet mezi nejlepší trojicí.
Stáj Buggyra touží přivézt z Dakaru medaili


Pak se startující vrátí na Strahov, kde se bude pokračovat prvními dvěma erzetami nazvanými TipCars okruh. Začátek je v 10.30 a po pauze, při níž dojde k přestavění trati, se pojedou zase dvě RZ. Vozidla však budou kroužit opačným směrem. Celkem tedy na jezdce čeká šest měřených úseků. Cíl je plánován na 15.00.

sport rallyeZdroj: redakce

„Akci bereme jako show, ale letos jsme se rozhodli vyjít víc vstříc fanouškům standardních rallye,“ říká ředitel Pražského rallysprintu Petr Mihule k zařazení Točné.

„Po určité době se vracíme ke klasické rychlostní zkouš-ce. Má zajímavý charakter a tak věřím, že se bude líbit. Naopak vypouštíme závěrečnou krátkou erzetu.“

Motoristický sport nabízí vzrušující podívanou, ale může být i nebezpečný. Pořadatelé proto důrazně upozorňují na dodržování bezpečnosti. Rallysprint se dá nejlépe sledovat z diváckých míst. Z nich je možné dostat se do vymezených prostorů, servisní zóny a k občerstvení.

Aleš Loprais se s týmem připravoval na Rallye Dakar 2018 na bývalém vojenském cvičišti Pánov u Hodonína.
Loprais testoval na Pánově. Místy se podobá Dakaru, vysvětlil rallyeový závodník

Organizátoři varují, že v případě porušení vymezených diváckých prostorů a hrozbě nebezpečí, nebudou váhat a zruší probíhající zkoušku.

Na Strahov zamíří plejáda špičkových domácích jezdců a jednotlivci ze Slovenska, Polska a Německa. Ve startovní listině figuruje osm speciálů specifikace WRC, v nichž se představí například předloňský vítěz Jaroslav Melichárek, Karel Trněný i Jan Dohnal, po několikaleté pauze i Josef Peták a také mladý slovenský jezdec Martin Koči.

PECH BUDE CHYBĚT, ZRADILA HO ZÁDA


Ve vozech kategorií R5 a S2000 se mohou fanoušci těšit na další známé piloty. Třeba na Vojtěcha Štajfa, který se před pár dny vrátil z Portugalska, kde uhájil titul vicemistra šampionátu FIA European Rally Trophy. S malým odstupem se za ním umístili také další účastníci Rallysprintu Antonín Tlusťák a Ondřej Bisaha.

S „R-pětkou“ si umí skvěle poradit mistr Slovenska Pavel Valoušek, ale i vítěz českého Poháru 2+ i nedávného Setkání mistrů Martin Vlček. Z Polska dorazil Grzegorz Grzyb, ze Slovenska Igor Drotár.

Na startu ale budou chybět loňský vítěz Tomáš Kostka a desetinásobný král rallysprintu Václav Pech, který pražský start vynechá poprvé od roku 1998. „Mám problémy s vyhřezlou ploténkou. Asi před třemi týdny jsem si s ní pohnul, když jsem lezl na štaflích…“ vyprávěl Pech.

„Léčím to klidem. Mohl bych jít na operaci, stav by se podle lékařů sice rychle zlepšil, ale nejspíš bych už nemohl řídit soutěžní auto,“ sdělil druhý muž českého šampionátu.