„Je to pro mě obrovský krok. Získám velmi cenné zkušenosti, za které budu moc vděčný. Neuvěřitelně se těším, protože jízda na litrové motorce je úžasným zážitkem,“ prohlásil König v dějišti závodu.

Libor Podmol.
Velká smůla. Podmol v lednu Dakar nepojede, čeká ho operace

Ohledně výsledku si devatenáctiletý mladík, který se letos zaměřoval na šampionát Supersportů 300, nedává žádné cíle. „Pojedu proti nejlepším na světě, důležité je si pohlídat zbytečné nováčkovské chyby. Zatím cítím spíš nervozitu, a to i trochu z toho, že podle předpovědí počasí má pršet. Ale jakmile sednu na motorku a rozjedu se, rozzáří se mi oči,“ líčil König.

Silná motorka by měla vyšší postavě vyhovovat

Litrový stroj si vyzkoušel při vytrvalostním klání v Mostě. Jinak letos v šampionátu nejnižší kategorie získal 64 bodů. Na domácím závodě taktéž v Mostě vybojoval stupně vítězů a v celkovém pořadí skončil jedenáctý. V třístovkách startoval s číslem 52, tedy se stejným, jaké měl na motocyklu jeho vzor Lukáš Pešek.

Jenže na nejslabší motorce má pražský jezdec oproti konkurenci handicap v podobě vyšší postavy. Také proto si před cestou do Indonésie vyzkoušel litrový motocykl a svými výkony na něm velmi zapůsobil.

Valentino Rossi po tréninku na VC České republiky.
Charismatický drzoun se loučí. Jak zbožňovaný idol Rossi změnil svět motorsportu

„Obecně říkám, že Oliverovi velká motorka a superbike sedí. Byl si zatrénovat na maďarském Pannonia-Ringu a zůstal jen půl vteřiny za traťovým rekordem. Když jsem viděl data, chvíli jsem nechápal. Jel fakt rychle,“ líčil manažer týmu Movisio by Mie Miloš Čihák.

Udělal dojem na šéfa týmu z MS 

Navíc talentovaný jezdec skončil v rámci šampionátu Alpe Adria v italské Cremoně ve třídě superbiků na čtvrtém a třetím místě. Do posledního kola bojoval s Anthony Westem, bývalým jezdcem MotoGP. K tomu došlo před zraky Lucia Pederciniho, šéfa týmu z MS superbiků.

Podle manažera a bývalého jezdce Čiháka na něj udělaly Oliverovy výkony velký dojem. „Dostali jsme nabídku startovat v Indonésii. Jeho filozofie je totiž taková, že dává prostor mladým jezdcům. Celé se to upeklo velmi rychle, byli jsme ve správný čas na správném místě. Domluva byla věcná a jednoduchá,“ popisoval.

Masarykův okruh patřil v neděli odpoledne vzpomínce na zemřelého motocyklového jezdec Marca Simoncelliho.
Deset let od smrti Simoncelliho. Jezdil za hranou, skončil pod koly svého vzoru

Jeho svěřenec se tak stane dalším českým závodníkem, který zasáhne do prestižní třídy superbiků. V ní se před dekádou solidně dařilo Jakubu Smržovi, který se jako stálý jezdec šampionátu prosadil v soubojích se světovou elitou i na stupně vítězů. Během šesti sezon dojel dvakrát druhý a třikrát byl třetí.

Bude svědkem napínavého konce sezony

Tak vysoko König myslet nemůže, ale při premiéře se mu naskytla možnost být u napínavého rozzuzlení sezony, v němž se rozhodne o titulu. Dosavadní lídr šampionátu Turek Toprak Razgatlioglu vede před Jonathanem Reaou o 30 bodů. Jenže ve dvou závodech a bodovaném superpole je ve hře přes šedesát.

„Nejvíce obdivuji Topraka. To, co umí s motorkou na trati a mimo ní, je neuvěřitelné. Má stroj hodně pod kontrolou a je na úplně jiném levelu než ostatní,“ obdivoval König.