Potvrzeno. V příští sezony bude v závodech formule 1 hájit barvy Renaultu Robert Kubica.

Polský pilot v týmu nahradí dvojnásobného mistra světa Fernanda Alonsa, který odchází do Ferrari. Kubicův příchod ve středu oficiálně oznámila francouzská stáj.

„K Renaultu mám zvláštní vztah, protože tenhle tým mi před lety dal šanci testovat v Barceloně. To vedlo k mému debutu ve formuli 1,“ zavzpomínal Kubica.

Čtyřiadvacetiletý závodník od roku 2006 jezdí za BMW, jeho největším úspěchem je vítězství v loňské Velké ceně Kanady. Jenže BMW se rozhodl svět formule 1 po této sezoně opustit a Kubica si musel hledat angažmá. Kromě Renaultu o něj stály i týmy Williams a Toyota.

„Stejně jako Renault mám silnou vítěznou mentalitu a cítím se skvěle díky přátelskému a otevřenému uvítání,“ dodal o svém novém působišti Kubica.

Renault doufá, že s Kubicovým příchodem se podaří odplavit hořkou pachuť aféry s úmyslnou havárií Nelsona Piqueta loni v Singapuru. Skandál odnesl doživotním zákazem činnosti ve formuli 1 tehdejší šéf stáje Flavio Briatore, odejít musel i šéfinženýr Pat Symmonds.

„Od té doby, co se Robert ve formuli 1 objevil, tak jsme ho sledovali. Je to jeden z nejtalentovanějších jezdců jeho generace,“ uvedl současný boss Renaultu Bob Bell.

„Máme velké ambice a naděje do budoucna a Robert by v nich měl hrát velkou roli,“ dodal Bell. Neprozradil ale, kdo bude od příští sezony Kubicovým jezdeckým kolegou. Druhým pilotem Renaultu je momentálně francouzský nováček Romain Grosjean.