Česko se však přesto raduje ze světových bodů. Možnou nastupující motocyklovou hvězdou je Petr Svoboda. Mladík vyhrál v Assenu oba závody mistrovství světa supersportů ve třídě do 300 ccm a po první soutěžním víkendu je suverénním lídrem šampionátu.

Přitom jeho maximem v minulých třech sezonách bylo sedmé místo v loňském závodě v Magny-Cours, kdy startoval jako náhradní jezdec. Šampionát kategorie Supersport 300 tvoří osm soutěžních víkendů v rámci MS superbiků, na konci července se pojede v Mostě.

Filip Salač
Salačovi se před startem spustila krev z nosu. V Austinu skončil pod bednou

„Jsem z něj nadšený. Přitom je velmi skromný. Říkal, že mu stačí místo v nejlepší desítce,“ říkal König o Svobodovi. „A taky se mi omlouval, když překonal můj rekord. To jsem se usmál a moc mu gratuloval, fandím mu,“ líčil König, pro nějž bylo v nejslabší třídě maximem třetí místo v Mostě před dvěma lety.

V současnosti König řeší problémy s motocyklem Kawasaki. Jediný český účastník v mistrovství světa superbiků se těšil na vylepšení techniky. K tomu ale bohužel nedošlo, a tak víkend absolvoval bez nového rámu. To však rodáka z Prahy nezlomilo.

Nový motor? Snad od Barcelony

V neděli byl opět v kontaktu s ostřílenějšími soupeři. A nakonec mu sházelo deset vteřin k bodované příčce. „Škoda, že jsem v prvních kolech udělal pár chyb, protože bych na tempo zkušenějších jezdců přede mnou měl. Příště musím závod rozjet mnohem líp,“ prohlásil König o šestnáctém místě a dalším závodním programu za dva týdny v Barceloně.

„To umístění kousek od bodu je dobré. Ale je potřeba si přiznat, že také spadlo dost soupeřů. S motorkou jsem byl spokojený, bavilo mě to a společně s mechaniky jsme vymysleli zlepšení. Moc jim děkuji,“ složil poklonu týmu.

Filip Salač při testech v Jerezu
Bez motorky bych nemohl žít, říká talentovaný Salač. Jezdí na ní celý rok

Motorka má zatím nový podvozek a pérování. „Máme zprávu, že snad od Barcelony by měl být k dispozici také nový motor. Jestli to tak bude, uvidíme až na místě. Veškeré nové součástky jsou objednané, pouze čekáme na dodání,“ tvrdil jezdcův manažer Miloš Čihák.