Opusťme ale podmiňovací způsob. Před týdnem tomu bylo pět let, co se německý šampion ocitl takřka mimo tento svět. Od vážného poranění mozku při oblíbeném lyžování ve Francii, kdy byl několik týdnů udržován v umělém spánku, pobyl přes půl roku v nemocnici. Další dobu tráví v luxusní vile na břehu Ženevského jezera, která se změnila v jeho sanatorium.

Fernando Alonso
Konec legendy. Fernando Alonso opouští formuli 1

O muže, jehož během jeho úžasné kariéry polovina fanoušků milovala a druhá stejně vášnivě zatracovala, se dennodenně stará tým lékařů a fyzioterapeutů. Péče o pacienta je velice nákladná. Podle střízlivých odhadů vyjde denně na čtvrt milionu korun.

Formulová one man show

Návštěvy rodina povoluje zřídka. Zprávy o stavu nejúspěšnějšího automobilového závodníka všech dob přísně střeží jeho žena Corinna. Informace, které se čas od času objeví, se pohybují v rovině spekulací. Kolem Schumachera je spíš ticho. To je velký protiklad proti době, kdy sbíral formulové vavříny.

Libor Podmol na FMX Gladiator Games.
Nová motorkářská hymna: Podmol, Refew a Jakub Děkan připravili song Přidej plyn

Radost mu snad může dělat syn Mick. Loni se stal šampionem formule 3 a letos by se měl objevit o level výš, tedy v seriálu F2. Příznačné pro jeho kariéru je, že svůj první závod F3 vyhrál loni v belgickém Spa, čímž navázal na svého otce. „Nevím, jak je to možné, ale před startem jsem si řekl, že bych dneska mohl vyhrát,“ říkal v roce 1992 Michael Schumacher po závodě v lázeňském městě. Na stejném místě zároveň rok předtím v nejprestižnější kategorii debutoval.

InfografikaZdroj: Deník

Za devatenáct let seriál F1 sedmkrát opanoval a udělal z něj one man show. Žádný jiný jezdec neoplýval takovou přesností, trpělivostí, chladnokrevností, strategickým uvažováním a uměním balancovat na hraně rizika jako tenhle vyučený automechanik. Schumacher dosáhl skvělých triumfů a ze soupeřů často dělal diletanty i díky tomu, že od čtyř let trávil většinu volného času za volantem motokáry na dráze poblíž domu rodičů. Syn zedníka a prodavačky v bufetu si tak zřejmě vypěstoval jakýsi šestý smysl: neuvěřitelný cit pro jízdu.

Postavil Italy do latě

Jeho genialita se nejvíc projevila od sezony 1996, kdy se stal pilotem Ferrari. Tým z Maranella by se bez jeho přičinění těžko vrátil na nejvyšší příčky. Schumacherova příslovečná germánská preciznost postavila stáj tápající v jakémsi „spagetti stylu“ do latě.

Smyslem pro kázeň dodal ležérním Italům disciplínu a svým způsobem je vychoval k obrazu svému. Díky tomu stáj se vzpínajícím se černým koníkem ve znaku slavila pětkrát jezdecký titul. Z prvního se tifosi díky Schumacherovi radovali po dlouhých 21 letech.

Přišel si na pohádkové peníze a svého času se říkalo, že pobírá srovnatelný plat jako všechny fotbalové hvězdy Bayernu Mnichov dohromady. Dnes se už ale pomalu zapomíná, že o triumfy usiloval za každou cenu.

Josef Macháček
Konečná. Macháčkovi zůstanou na Dakar už jen vzpomínky

Jeho kariéru totiž provázelo několik skandálních extempore. V roce 1994 ještě jako pilot stáje Benetton vyprovokoval v posledním závodě sezony v Adelaide srážku s Britem Damonem Hillem, nad nímž vedl o jediný bod. Stal se sice poprvé mistrem světa, ale sympatií se rozhodně nedočkal.

Střih. O tři roky později stejná situace v Jerezu. Přes Schumachera se v zatáčce posouval Jacques Villeneuve. Schumacher ale strhnul volant směrem ke Kanaďanovu monopostu a narazil do něj. Pro jeho ferrari závod skončil v ochranné zóně, soupeřův williams dojel vítězně do cíle.

„Udělal bych to znovu! Zaskočilo mě, jak se najednou objevil vedle mě,“ říkal Schumacher arogantně o „sestřelení“ soka.

Používal špinavé triky

Manévr, kterým mohl ohrozit zdraví závodníků, už nezůstal bez trestu. Mezinárodní automobilová federace mu odebrala body za celou sezonu, čímž ho vymazala z výsledkové listiny šampionátu. „Myslí si, že je víc než motoristický sport, ale to se mýlí,“ komentoval Němcovo počínání naštvaný Villeneuve. „Není velký šampion, protože používá příliš špinavých triků. Není to dobrý člověk.“

Sobotní rychlostní zkouška Barum Czech Rally Zlín Březová, kterou skrápěly kapky deště, přinesla zajímavou podívanou.
Bývalý pilot F1 Tomáš Enge prvenství v Rally Historic neudržel, bere stříbro

Kontroverzní chování a nekontrolovatelná dravost rekordmana F1 má možná počátek v tom, jak se seznámil s Corinnou. Přebral ji totiž jinému německému pilotovi F1 Heinzi Haraldu Frentzenovi. Na jednu stranu Schumacher dokázal věnovat miliony dolarů na charitu, na pomoc po povodních nebo tsunami, ale zároveň byl schopný závodit kvůli bodům jen několik hodin po smrti své matky.

Nelítostný byl i v kvalifikacích. V roce 2006 v Monte Carlu „zaparkoval“ své ferrari v poslední zatáčce tak, že soupeři nemohli útočit na jeho vedoucí čas. Jejich rozhořčení pochopitelně překračovalo hranice běžně používaných slov.

Podle posledních informací je rodák z městečka Hürt-Hermülheim schopný samostatného pohybu. Jeho stav však nadále vyžaduje dohled zdravotnického personálu.

Nikdo nedokáže odhadnout, jestli ještě někdy překročí práh svého nedobrovolného vězení. Jako pravděpodobnější varianta se jeví, že zůstane uzavřený ve své bublině.

Martin Prokop na Dakaru.
Ve dvou se to (i na Dakaru) lépe táhne