První zatáčku projel nejpomaleji, ve zbytku etapy ale ukazoval zbytku startovního pole záda. Sedlčanský pilot Martin Macík odstartoval nový ročník dakarské rallye nejlépe jak mohl, když ovládl úvodní krátký prolog. „Samozřejmě jenom kvalifikační etapa, jedenáct kilometrů, takže to není nic horkého, ale myslím si, že i tohle se počítá,“ uvedl 33letý jezdec na sociálních sítích.

Pragovka Lady řízená Alešem Lopraisem má šanci na dobré umístění
Češi mohou v kamionech Dakar vyhrát. Nesmějí ovšem divočit

Na Dakaru se od začátku jezdí na sto procent a přesně tak vypadal i úvodní prolog. Celou etapu se jelo napravo, nalevo, že Macíkova posádka nestihla ani prohlédnout krásná panoramata. Kamionu Čendovi tak decentně ohoblovali pneumatiky. „Jelo se pořád bokem a pořád naplno. Výkon tisíc koní dá zabrat,“ prohlásil rodák z Benešova. Nicméně pochválil mechaniky, kteří jeho auto připravili bez problémů. Hned v cíli jej čistili, procházeli všechno, zda bude vůz v pohodě do novoroční, klasické etapy.

Martin Prokop obsadil v prologu Rallye Dakar v kategorii automobilů dvanácté místo. Prokop zvládl třináct kilometrů dlouhou trasu v čase 8:22 a za vítězným Mattiasem Ekströmem ze Švédska zaostal o 22 sekund. Za pilotem Audi skončil druhý muž minulého ročníku Sébastien Loeb z Francie, třetí byl jeho krajan a čtrnáctinásobný šampion Stéphane Peterhansel.

Nová podoba vozu Ford Raptor Shrek, se kterým Martin Prokop a Viktor Chytka absolvují Rally Dakar 2023.
Nový vůz i trať. Prokop inovoval Shreka a touží po splnění svého dakarského snu

Motocyklista Martin Michek zahájil slavný závod v Saúdské Arábii dvacátou příčkou. Michek dojel do cíle na břehu Rudého moře zhruba 200 km od Džiddy se ztrátou 23 sekund za nejrychlejším Tobym Pricem z Austrálie. Za dvojnásobným vítězem se seřadili jeho krajan Daniel Sanders a Ross Branch z Botswany.

Posádku teď už bude čekat klasická etapa, kdy se pojede 367 kilometrů.