Před pár dny jste říkal, že budete chtít dojet do Dakaru v poklidu s cílem pošetřit auto. Ale etapové vítězství svědčí o něčem trochu jiném…

My auto ale šetříme. Vůbec to ve středu nebylo o tom, že bychom jeli nějak divoce. Jedeme plynule, stabilně a tak, abychom nedostávali žádné rány. Po etapě jsme auto prohlédli a zjistili, že je v absolutním pořádku.

Čtěte také: Zrušená etapa na Dakaru klid neznamená. Čechy čekal drsný přesun

Zatímco jste vy sami i Tomáš Tomeček odjeli etapu v pohodě, ruské posádky v kamazech nabraly ztrátu. Čím to?
Rusové se zakopali ve zrádných dunách. My jsme si dali ráno za úkol, že k dunám pojedeme v klidu, opravdu jsme se na ty podmínky připravili a pak jsme celým tím úsekem jeli na více než stoprocentní jistotu. Věděli jsme, že jsou ty duny těžké, že jsou tam velké díry, jámy, že jsou sypké… Takže jsme vyfoukli kola a jeli jsme tak, abychom neudělali žádnou zásadnější chybu.

Takže pohodová cesta?
To se takhle říct nedá. I my jsme měli pár momentů, kdy jsme museli couvat a znovu to najíždět. To se nám podařilo a z toho jsme těžili, protože Karginov v dunách strávil obrovské množství času. Pak jsme letěli dvě stovky kilometrů na plný výkon a bylo to jen o dojetí.

Jinak nebyl na trati z vašeho pohledu žádný dramatický okamžik?
Ale ano. Málem jsme obtiskli znak naší tatrovky na „bavoráka" Viktora Korošavceva, který se zapíchl do písku, a my jsme o něm vůbec nevěděli. Po skoku z duny jsme dopadli asi půl metru vedle něj. Chyběl kousek a měl z toho „Miníka".

Organizátoři avizovali, že středeční mauritánská etapa z Azougui do Akjoujtu, bude náročná především z pohledu navigace. Bylo tomu tak?
Rozhodně ano, ale oba kluci odvádějí stoprocentní práci, Rosťa Pilný trefil všechny body a Filip (Škrobánek, mechanik vozu pozn. red.) úplně skvěle zvládal obsluhovat auto, protože dnes jsme hodně pracovali s pneumatikami, když se střídaly pískové a rychlé štěrkové pasáže. Auto i kluci jsou prostě výborní.

Tři etapy před koncem letošní Africa Eco Race jste stále druzí za Rusem Karginovem se ztrátou přes hodinu a čtvrt. Ve středu jste ale na něj najel přes sedmatřicet minut…
Myslím si však, že v čase už ho nedáme, to by musel udělat nějakou chybu. Navíc opravdu musíme šetřit techniku, protože díly už nám skutečně docházejí, ale pojedeme čistě a rychle a hlavně už jsme si dokázali, že tady umíme závodit a že dokážeme porazit i tovární jezdce a teď si chceme hlavně dělat radost.