První příležitost chopil sedmnáctiletý talent pořádně za pačesy. Na severočeském autodromu nastoupil na konci srpna na divokou kartu a dojel si pro bodované čtrnácté místo. Takový úspěch mu pootevírá vrátka k další konfrontaci s elitou.

Díky mosteckému výsledku obdržel Vostatek, který jinak tráví většinu času ve Španělsku, kde závodí v šampionátech FIM CEV Repsol a ESBK, tři divoké karty. Ty mu umožní startovat v barvách rakouského týmu Compos racing team by Yart v následujících třech akcích seriálu MS.

Pojede na tratích, které dobře zná

„Už před mosteckým závodem jsem tušil, že když zajedu dobře, mohla by přijít další šance. Byla to ale spíš předtucha, že bych se mohl s nejlepšími ještě svézt a zazávodit si,“ svěřil se pražský rodák, jehož čeká 19. září v rámci MS závod v Barceloně, o týden později nastoupí v Jerezu a o prvním říjnovém víkendu uzavře svou misi v Portimau.

„Těším se, moc to pro mě znamená. Je to další možnost, jak se ukázat. Čekají mě závody na tratích, které dobře znám a mám je hodně najetý,“ naznačil ambice jezdec, který roste pod rukama bývalého špičkového závodníka a nyní již zkušeného trenéra Lukáše Peška.

„Chodil jsem k němu už před dvěma lety, ale na jaře jsme dali hlavy dohromady a vytvořili tréninkový plán. Trochu jsme ho učesali, aby byla příprava efektivnější. Myslím, že spolupráce s Lukášem je moje výhoda,“ pokyvoval hlavou Vostatek.

Nyní má šanci navázat na nadějný výsledek z Mostu a v dalších měřeních si říct o smlouvu, která by mu zaručovala start v celé příští sezoně. „Můj cíl je zjednodušeně řečeno bodovat, tedy umístit se do patnáctého místa, abych se v tabulce posunul ještě o kousek výš,“ přál si.

Fantastická rychlost

Pešek si dobře uvědomuje, s jak nadějným závodníkem pracovat. „Největší přednost vidím v tom, že Ondra má v sedmnácti letech fantastickou rychlost, umí ovládat velkou motorku a má zkušenosti ze šampionátů, které jezdí,“ chválil svého svěřence.

„Věřím, že se ve světové konkurenci dokáže prosadit. Budu se opakovat, ale do karet mu obrovsky hraje jeho věk,“ poznamenal s tím, že řídí celou jeho přípravu.

Vliv má na jízdy i na kondici. „Hodně spolu komunikujeme, je to i o hlavě. Pracujeme na psychice a zatím nám to vychází, takže v tom systému budeme pokračovat,“ konstatoval Pešek.

Na všech závodech ale český talent ostříleného kouče zatím mít nebude. „Mám svůj juniorský tým a motoškolu. S Ondrou jezdím, jen když mi to čas dovolí, ale na jeden podnik světového šampionátu s ním teď vyrazím,“ prozradil bývalý jezdec, který v roce 2007 skončil v celkovém pořadí MS kubatury do 125 ccm na čtvrtém místě.