Za volant usedne Lenka Hlavatá a na sedačce navigátora bude Gabriela Budínová. Dvojice se startovním číslem 282, která je v marocké soutěži jediným českým zástupcem, pokusí zdolat přes dva tisíce závodních kilometrů.

Morocco Desert Challenge je hned po Dakaru největším dálkovou rallye. Do kategorie Rally PRO SSV, v níž odvážné ženy startují, je přihlášeno přes 100 bugin v plné FIA specifikaci dakarské kategorie T4. To je víc jak dvojnásobná konkurence v porovnání s letošním Dakarem, kde se na start postavilo 45 strojů.

Lenka Hlavatá s navigátorkou Gabrielou Budínovou
Zádrhel, náhradnice, fitko a psycholožka. Jak Podpatky na plynu cílí na Maroko

Zkraje bude převažovat kamenitá trať, po později se objeví písky a dunová pole. Legendární duny u Merzougy čekají ve dvou závěrečných etapách. „Moc se těším. Zejména na Merzougu mám ty nejlepší vzpomínky,“ říká Gabriela, která ještě jako motocyklistka pod jménem Novotná v roce 2017 vyhrála na Merzouga Rally kategorii žen.

Pro Lenku je Morocco Desert Challenge první reálná zkušenost s velkými dunami. „Konečně si ověříme, jak efektivní byla naše příprava. Poctivě jsme se jí věnovaly a věřím, že máme dobrý základ,“ těší se pilotka a autorka projektu Podpatky na Plynu.

Co předcházelo marockému vystoupení?

Po důkladných přípravách začátkem roku 2022 spatřil projekt světlo světa. V původním plánu bylo jet Dakar už letos. To nakonec nevyšlo, a tak než došlo k premiérovému nájezdu na startovní rampu, uběhlo šestnáct měsíců.

Právě před rokem proběhl první společný trénink navigace a komunikace. V květnu se posádka představila v Ostravě, kde si při exhibici s týmem Tomáše Tomečka vyzkoušela nájezd na baléčko.

V červnu prošla tréninková bugina Vilda důkladným testem v laboratořích TUV SUD Czech. Válcová zkušebna a solární komora s 100 stupni Celsia byly nic proti testu statického náklonu - Vilda se „utrhl“ až při 48 stupních. V červenci potěšilo „holky z kanclu“ setkání s hendikepovanými dětmi i táborníky z integrovaného tábora Cesta životem bez bariér.

Olga Roučková má za sebou další účast na slavné Rallye Dakar. Byla úspěšná.
Kráska z pouště postupně mění svou roli. Sní o Dakaru za volantem kamionu

V přípravě se počítá každý kilometr. Lenka byla loni čestným předjezdcem v sérii závodů do vrchu Triola Cup. PnP si vyzkoušely tréninkový kemp na „dakarské trati“ v Pánově u Hodonína, kde nechyběl písek, prach, teploty přesahující 40 stupňů ve stínu a tréninky v plné „polní“. Ve zcela jiném duchu probíhalo okruhové ježdění na Autodromu Most.

I když start na Dakaru 2023 nevyšel, PnP se přihlásily na Africa Eco Race, který ovšem krátce před startem organizátor zrušil. Protože bylo už všechno nachytané, přijaly PnP nabídku svého nizozemského týmu, od nějž mají pronajatou buginu kategorie T4, aby v pozdějším termínu startovaly na Morocco Desert Challenge.

Ještě před objezdem do Afriky stihly SuperRace v Pánově a nyní se už v Agadiru připravují na start.