Jedenáctý muž loňského Dakaru byl i v úvodu 40. ročníku slavné nejslavnější vytrvalostní nejlepším Čechem mezi motocyklisty a po neděli mu patřilo 24. místo.

Operace poraněných obratlů je naplánována na sobotu. Podle prvních informací měl český reprezentant podstoupit zákrok již ve středu, lékaři však postup upravili. „Jinak se všechno vyvíjí dobře a jeho stav se každým dnem zlepšuje,“ uvedli zástupci týmu Klymčiw Racing.

Čtvrteční šestá etapa, kdy dakaristé přejížděli z pouštního Peru do vysokohorské Bolívie, se protáhla do pozdních hodin. A Čechům se dařilo. Nejvýše si po první polovině Dakaru stojí na čtvrté příčce Martin Macík s kamionem Liaz. Do cíle v La Pazu dojel pátý a člen jeho posádky si pochvaloval změnu povrchu.

„Už jsme na hlíně, chvílemi pršelo. Driftovačky, úzké cestičky, blátíčko, to máme rádi, to je naše úchylka, tak trénujeme v Sedlčanech celý rok,“ liboval si navigátor František Tomášek. V druhé části etapy začalo pršet a posledních dvacet minut se jelo ve tmě. „Byla to upalovačka, v jedné z děr, která byla označena jako hladce průjezdná, jsme dostali takovou pecku do hlav, že nám třeštily až do cíle,“ doplnil mechanik Michal Mrkva.

Ještě lépe si počínal Martin Kolomý. Z úvodu soutěže má sice velkou ztrátu, ale ve čtvrtek pilot tatry dorazil do cíle druhý za vítězným Argentincem Villagrou a celkově mu patří 14. pozice.

„Speciálka byla opět pěkná, hodně pršelo a bylo tam bláto. Připomínalo mi to tratě WRC, které mi vyhovují a jsem na ně zvyklý. Podle toho také vypadá výsledek,“ hodnotil první vysokohorskou etapu rodák z Bruntálu, který si na konto připsal druhé pódiové umístění v tomto ročníku. V čele pořadí zůstal obhájce prvenství Eduard Nikolajev z Ruska.

Výborně si v kategorii terénních vozů vedl Martin Prokop s vozem Ford. Obsadil šestou příčku a posunul se na sedmou. „Etapa se vyznačovala zásadní změnou prostředí. Pátou etapu jsme končili na písku na pláži Pacifiku a v šesté jsme se dostali do 4700 metrů, když všude kolem byl sníh nebo bláto. Rozdílný byl i charakter trati. Výjezdy a sjezdy na dunách vystřídaly rychlé cesty proložené rozbahněnými úseky a typickými nástrahami Bolívie v podobě rozpraskaného nebo propadlého povrchu,“ vykládal jezdec.

Pozici nejrychlejšího českého motocyklisty si drží Milan Engel, který byl v etapě 29. a v průběžném pořadí se posunul o dvě místa vpřed na 32. pozici. „Docela se mi to vydařilo. Podařilo se mi předjet nějaké pomalejší motorkáře a čtyřkolkáře. Snažil jsem se do toho dát všechno, abych před dnem volna měl dobrou náladu. A čistý štít,“ řekl jezdec týmu Moto Racing Group.