Po kamarádství je veta, blyštivý svět silných motorů a milionových smluv mu nesvědčí. „Jsme oba velmi soutěživí a v takové situaci je přátelství velmi obtížné," komentoval současný vztah obou závodníků Nico Rosberg.

Jednatřicetiletý Němec jezdí ve formuli 1 deset let a v posledních dvou sezonách skončil v celkovém pořadí pokaždé druhý. Chtě nechtě musel přihlížet radostnému křepčení svého o půl roku staršího britského kolegy Lewise Hamiltona. Ten ke svému prvnímu titulu mistra světa z roku 2008 přidal loni a předloni další dva triumfy. Rosberg věří, že letos konečně přišel jeho čas. Stane se šampionem?

Karty drží v rukou Rosberg

Vypadá to velmi pravděpodobně. V nedělní Velké ceně Mexika si pečlivě hlídal druhé místo za vítězným Hamiltonem. Přesně to mu v závěru sezony pomůže k titulu i kdyby v obou zbývajících závodech vyhrál Brit, Rosbergovi stačí dojet dvakrát druhý, případně druhý a třetí.

„Nico je pořád ve velmi slibné pozici," uznal Hamilton, který letos sice už osmkrát vyhrál, ale doplácí na méně vyrovnané výsledky. Občas chyboval, občas měl vyloženě smůlu.

PSALI JSME: F1 a boj o titul. Hamilton ztrácí nervy, sesadí ho 'parťák' z trůnu?

Lewis HamiltonZdroj: ČTK/PA/James Moy

Šéf F1: Hamilton je lepší mistr světa

Zmocňuje se Rosberga nervozita, jak se blíží splnění jeho velkého snu? Nic takového z něj nedostanete.

„Vždycky se soustředím jen na nejbližší závod, abych podal stoprocentní výkon," opakuje německý jezdec do omrzení. Uzavřený, koncentrovaný, nesdílný tak Rosberg poslední dobou působí. Vedle nespoutaného a prostořekého Hamiltona, kolem kterého je pořád spousta vzruchu, vypadá až nudně. Milující manžel a otec roční dcery, kterému se vyhýbají skandály.

Šéf formule 1 Bernie Ecclestone to nevidí moc rád. Protřelý promotér, který minulý týden oslavil už 86. narozeniny, se netají tím, že pro publicitu jeho disciplíny není mistrovský titul pro Rosberga dobrá zpráva. „Pokud Nico vyhraje, bude to dobré pro něj a pro Mercedes, ale nepomůže to našemu sportu, protože o něm prostě není co psát. A to ani v Německu. Potřebujete někoho, jako je Lewis," citoval Ecclestona britský list Daily Mail.

Fakt je, že v době uvadajícího zájmu o formuli 1 roste potřeba zábavných a kontroverzních osobností Hamiltonova typu. Někdo je miluje, někdo upřímně nesnáší, ale nikoho nenudí. Což neplatí o Rosbergovi nebo třeba takovém Kimi Räikkönenovi, mistrovi jednoslabičných odpovědí na novinářské otázky. Oba jsou výborní závodníci, doba si ale žádá něco navíc.

ČTĚTE TAKÉ: Boj o titul v F1 se zamotává. Velkou cenu Mexika vyhrál Hamilton