Nebojácná teenagerka Aliyyah Koloc okusila Dakar před rokem v bugině. V osmnácti letech se zapsala do historie jako jedna z nejmladších žen, které se kdy zúčastnily nejnáročnější motoristické soutěže na světě. A ikonický závod dokončila na 33. místě.

Nová Tatra Buggyra Evo3 pro Dakar 2024
Unikátní tatra s čumákem. Bestie od Buggyry pro Dakar se zrodila za dva měsíce

Dakar je nejtěžší rallye na světě. Miluji závodění, miluji off-road, takže mým cílem vždy bylo zúčastnit se Dakaru. A toho jsem dosáhla. Byl to úžasný zážitek, ale velmi těžký. Musela jsem překonat fyzické i psychické problémy, ale dojela jsem do cíle,“ líčí mladá závodnice, která byla nadějnou tenistkou, ale raketu vyměnila za volant.

Mladá dívka proti ostříleným harcovníkům

Aliyyah, která se narodila v Dubaji, se tak přece jen vydala po stopách svého českého otce. Tím je dvojnásobný mistr Evropy v závodech tahačů Martin Koloc, který založil stáj Buggyra. Koloc se oženil s bývalou Miss Seychely, se kterou má dvojčata. Mimochodem, kromě Aliyyah zdědila závodní geny i její sestra Yasmeen.

Aliyyah Koloc před Dakarem testovala v poušti v Abu Dhabi:

Zdroj: Youtube

Nyní se Aliyyah vydá na dakarské dobrodružství v elitní kategorii vozů. Jejími soupeři budou legendy motorsportu Násir al-Attíja, Carlos Sainz nebo devítinásobný mistr světa v rallye Sébastien Loeb. Fenomenální Francouz mimochodem pojede v roce 2025 Dakar jako tovární jezdec Dacie.

„Je pro mě ctí závodit s těmi největšími jmény. T1+ pro mě bude novou výzvou, ale jsem připravena nejlépe, jak mohu. Opravdu se těším na získání dalších zkušeností.“

Libor Podmol by v novém ročníku Rallye Dakar rád dojel do cíle
Podmol se chystá pokořit Dakar. Abych tam neměl potřebu jet znovu, říká

Devatenáctiletá dívka se snaží prorazit v prostředí, kde dominují muži. „Nedělám rozdíl mezi ženami a muži, pro mě jsme všichni soupeři a já chci dosáhnout co nejlepšího výsledku. Samozřejmě tady stále dominují muži, ale motoristický sport je jedním z mála odvětví, kde mohou soutěžit muži a ženy dohromady, tak to prostě dělejme,“ nabídla svůj pohled Aliyyah.