Není jako většina holek v jejím věku. Teenagerka Aliyyah Koloc má nevšední zálibu – závodní auta. Devatenáctiletá jezdkyně se po polovině Dakaru drží na pomezí elitní třicítky v nejprestižnější kategorii Ultimate. Nebýt technických problémů v úvodu slavné soutěže, byla by ještě výš. To je pro talentovanou dívku úctyhodný počin.

„Nečekala jsem, že se dostanu tak vysoko,“ přiznává skromná Aliyyah, jejíž maminkou je bývalá Miss Seychely.

Carles Falcón na Rallye Dakar
Tragédie na Rallye Dakar: Motocyklista Falcón podlehl zraněním z druhé etapy

Aliyyah se nejprve věnovala tenisu. Závodně. Spolu s dvojčetem Yasmeen. Až v pozdějším věku ji omámila vůně benzínu. Závodila v tahačích, okusila sérii NASCAR a stále se účastní vytrvalostních závodů vozů GT3. Nejlépe se ale cítí v dunách.

„S pískem mám nejvíce zkušeností a cítím se v něm dobře. Když jsem začínala, tak to bylo v písku a přímo v dunách,“ vysvětlila rodačka z Dubaje. „Je to jeden z nejtěžších terénů, ale pro mě zřejmě jeden z nejlepších.“

Loni se zapsala do historie jako jedna z nejmladších žen, které se kdy zúčastnily nejnáročnější motoristické soutěže na světě. Letos vyměnila buginu za speciál RedLined Revo T1+. V něm úspěšně zvládla i nejnáročnější etapu letošní Rallye Dakar. Takzvaná Chrono48 byla rozdělena na dva dny a Aliyyah ji v nabitém poli elitní třídy Ultimate ve svém dokončila na senzačním 15. místě.

První krůček v kariéře

„Když jsme přijeli do bivaku, bylo kolem tolik skvělých jezdců. Byl to zvláštní pocit být po jejich boku. Samá velká jména, takže jsem opravdu šťastná. Na dunách si asi nejvíc věřím a cítím se na nich nejlépe,“ líčila.

„To, co Aliyyah ukázala v etapě Chrono48, to je prostě neuvěřitelné,“ zdůraznil její otec a šéf týmu Martin Koloc. „Byla na 17. místě v konkurenci, kde je 32 plně profesionálních továrních pilotů a dalších skoro třicet dalších profesionálních pilotů. Každý z nich má za sebou spoustu Dakarů a jsou to velká jména. A Aliyyah je s nimi schopná jet vyrovnaně, což považuju za něco mimořádného.“

Martin Prokop na trati sedmé etapy Rallye Dakar
VIDEO: Prokopa potkaly na Dakaru potíže s motorem. Přesto je v rallye už šestý

Ve druhé části rallye nehodlá polevit. „Chci se soustředit na svou jízdu, a pak se krok za krokem snažit dohnat ty velké kluky a držet se jich. Dělat to, co jsem dělala v první části a nechybovat,“ měla jasno mladá slečka s Aspergerovým syndromem.

„Aliyyah jede fantasticky. Je vidět, že ji každý kilometr posouvá dopředu. Jsme v konkurenci prvních dvaceti aut jediné turbodmychadla, chybí nám nám maximálka. Ale to je úplně jedno, protože Aliyyah je tady od toho, aby se učila. A co předvádí, to je ten první krůček v její kariéře,“ uvedl první muž Buggyry.

Zdroj: Youtube

Přitom nechybělo mnoho a Aliyyah na Dakaru nebyla. Krátce před začátkem soutěže prodělala hned dva chirurgické zákroky. „Deset dní před Dakarem měla dvě operace nohy. Měli jsme starost, jestli to vůbec stihneme doléčit. Měla rozřezanou nohu a infekci s otravou krve, ale zvládli jsme to. Je to tvrdá holka,“ usmál se. Koloc.