Jenže do cíle zbývají ještě tři etapy a v nich se může cokoliv přihodit. Slavit se bude až v pátek po projetí cílem v Janbu.

Mezi motocyklisty se na desátém místě průběžného pořadí drží Martin Michek, v kategorii automobilů si o jednu pozici pohoršil Martin Prokop. Nyní je těsně osmý.

Macík dojel v úterý druhý, na Nizozemce Gerta Huzinka ztratil půldruhé minuty. Na třetího Lopraise najel přes tři minuty. Ještě víc ztratil doposud druhý Nizozemec Mitchel van den Brink, jenž klesl na průběžně třetí pozici o 17 minut za Lopraise.

Ačkoliv tým MM Technology v úterý neslavil v cíli vítězství, celkovým pořadím kategorie kamionů druhé místo v etapě nijak nezamíchalo. „Já jsem si to užil. Na začátku nádherné duny, velké výjezdy, trocha toho najíždění zleva i zprava a na konci 150 kilometrů v kamení. To už bylo horší, ale většina etapy byla skvělá. Mám radost, že ani poškozená guma nás moc nezdržela a pořád se držíme na prvním místě. Ještě nás čekají tři etapy, tak držte palce!“ shrnul Macík.

„Máme toho plné brýle. Fyzicky asi zatím nejnáročnější etapa. Bylo to velmi náročné, ale ve finále hezké,“ hodnotil Loprais po dojezdu do bivaku. „Jsem rád, že jsme tady, a děkuju klukům z týmu, že nám tu naši kobylku tak chystají. Samotné Lady pak patří dík za to, že docválala až do cíle.“

Michek závodí víc sám se sebou

Michka ve druhé polovině trápí bolavé zápěstí, k tomu se navíc přidala nemoc. „Stojí mě to ještě více sil, než jsem si myslel. Večer jsem měl zimnici nebo horečku, není to úplně fajn. Nejede se mi s velkou radostí. Dneska mě bohužel také víc bolela ruka. Teď spíš závodím sám se sebou a tak, abychom to dotáhli na cílovou rampu. Je mi fakt špatně,“ přiznal.

Polský jezdec Eryk Goczal na Rallye Dakar 2024.
Podvod na Dakaru? Polák vedl, byl vyloučen. Chtěli se nás zbavit, zuří jeho tým

V hlavní automobilové kategorii Ultimate snížil Francouz Loeb ztrátu na lídra soutěže Sainze ze Španělska o 4:14 minuty. Devítinásobný mistr světa v rallye, který při devátém startu na Dakaru usiluje o premiérový triumf, ztrácí na Sainze 20:33 minuty. Jedenašedesátiletý Španěl již slavnou rallye třikrát vyhrál.

Prokop byl rád, že byl v cíli

Prokop zajel desátý čas, na Loeba ztratil 15:39 minuty. V průběžném pořadí jej předstihl třetí Francouz Serradori. Český pilot vozu Ford Raptor ale ztrácí jen pět sekund na dalšího zástupce země galského kohouta Chicherita, který je sedmý.

„Byla to úplně jiná etapa, než hlásil pořadatel. Měla být rychlá a na písku, písek tam sice po startu byl, ale byly to rozbité pískové cesty. A to nám nejde. Nevím proč, možná máme pořád problém s nastavením,“ zmínil Prokop.

Carles Falcón na Rallye Dakar
Tragédie na Rallye Dakar: Motocyklista Falcón podlehl zraněním z druhé etapy

Následná rychlá část se mu už zamlouvala. „Pak jsme ale přijeli do skal, což bylo maso. Auto strašně dostávalo, až Viky (navigátor Viktor Chytka) říkal, ať zpomalím. Jsme dobití, ale jsem rád, že jsme v cíli. Ideální den to nebyl,“ poznamenal jezdec týmu Orlen Jipocar.