„Odvážím si malého beduína. Je to magické,“ prohlásil v cíli statečný motorkář Martin Michek.

Spokojený byl i Milan Engel, pro nějž je 22. příčka třetí nejlepší v rámci jeho deseti účastí na Dakaru. Obstáli i nováčci Dušan Drdaj a Martin Prokeš. Jaromír Romančík sice nedojel, ale pak pomáhal týmovým kolegům.

Pětatřicetiletý Michek si desáté místo držel od první etapy. Přitom v průběhu 46. ročníku Rallye Dakar měl problémy s poraněnou rukou a několik dnů ho limitovala viróza. Nepříjemně spadl také v poslední dvanácté etapě.  

Tým MM Technology dokázal, že měl na Rallye Dakar nejlepší auto
Teď nepřemýšlím, jestli za rok pojedu, říká Macík po výhře na Dakaru

„Měl jsem tam horkou chvilku, vykopl mě jeden šutr a poslal mě do kamenitého pole. Rozbil jsem si hubu, praskla mi vesta a dopadl jsem na tu oslabenou ruku,“ popisoval Michek.

Výsledkově navázal tak na loňský rok, kdy byl jedenáctý a zejména pak na ročník 2021, kde rovněž získal také desáté místo. To jako jediný před ním zajel v roce 1998 Stanislav Zloch.  

„Byl to pro nás nejtěžší Dakar, jaký jsme v Saúdské Arábii absolvovali. Nejenom počtem závodníků a kvůli asistenčním přesunům do bivaků, ale i co se týče práce na motorkách. Obhajoba desátého místa v konkurenci továrních stájí je pro nás výsledkem snů,“ zhodnotil Ervín Krajčovič, šéf týmu Orion-Moto Racing Group.

Engel je dakarskou legendou

Velmi spokojený byl Milan Engel - 22. příčka je pro něj třetí nejlepší v jeho kariéře. Lépe dojel jen v letech 2019 (15.) a 2021 (18). Loni se však kvůli technickým problémům do cíle nedostal.

„Jsem moc rád, že jsem to dokončil, i když to chvilkami nevypadalo. Jsem moc vděčný a děkuji týmu, že mi pomohli v mém desátém Dakaru. Za tu dekádu jsme spolu měli krásné i těžké chvilky. Ale vždy stáli za mnou,“ líčil Engel.

Martin Prokop dosáhl na Rallye Dakar historického úspěchu
Historický úspěch Prokopa. Být pátý na Dakaru má neskutečnou cenu, říká

Rodákovi z Josefova Dolu na Jablonecku se povedla dvoudenní etapa v dunách, po které poskočil na 19. místo průběžného pořadí. Po dni volna v sedmé etapě musel zastavit a hrozil mu konec, protože mu praskla nová rozeta.  

Zadní kolo mu věnoval Romančík, který už v té době po nedokončení třetí etapy nezávodil v hlavním pořadí. „Milan potvrdil, že je dakarskou legendou. I když měl problémy, vyždímal z toho nejvíc, co mohl,“ dodal Krajčovič.