„Právě jsem se dozvěděl, že byl jeden soupeř potrestán a v Austrálii jsem vyhrál,“ říkal Staněk radostně ve svém facebookovém profilu.

„Jsem moc šťastný, že jsem prvním českým vítězem závodu formuli 2. To je neskutečné. Děkuji všem svým sponzorům. Především hlavnímu partnerovi skupině Czechoslovak Group, která mě podporuje na cestě do formule 1. Bez nich by to bylo téměř nemožné.“

Staňkovým maximem bylo dosud loňské páté ze sprintu v Rakousku. V páteční kvalifikaci dojel desátý, ale díky pravidlu o přehození postavení nejlepších deseti na startovní roštu, měl vlastně výhodu pole position. Dvacetiletý jezdec sice krátce po startu klesl na druhé místo, když se před něj dostal Hadjar, ale „stříbrnou“ příčku si v dalším průběhu závodu uhájil.

A pilot italské stáje Trident se měl co ohánět, aby se v popředí udržel. Nejdřív měl štěstí, že se nezapletl do kolize, která vznikla tím, jak se Hadjar tvrdě tlačil dopředu. Došlo ke kontaktu s jedním soupeřem, který narazil do dalšího. To se odehrávalo těsně za zádí Staňkova monopostu.

Na dráhu vyjel zpomalovací vůz a kroužil před závodníky až do šestého kola. Staněk pak za sebou táhl skupinu vozů, jejichž piloti usilovali o jeho skalp. Rodákovi z Valašského Meziříčí pak pomohl další karambol a výjezd safety caru.

Jednalo se o havárii, po níž musel odstoupit Staňkův týmový kolega Richard Verschoor z Nizozemska.

Po uklidnění situace mířil Hadjar za vítězstvím, Staněk však musel čelit dalším útokům dravců za svými zády. Nejdřív ho ohrožoval Ind Kush Maini, později se na třetí místo protlačil Nor Dennis Hauger.

Desetivteřinová penalizace 

Po závodě se však řešil Hadjarův kontroverzní přejížděcí manévr krátce po startu a Francouz za něj nakonec dostal desetivteřinovou penalizaci. Klesl tak na šesté místo a první české vítězství ve formuli 2 bylo na světě. Česká hymna však na legendárním okruhu Albert Park nezazněla. Verdikt o změně pořadí byl vynesen až tři  hodiny po skončení závodu.

„Vítězství si velmi vážím a věřím, že už v neděli na něj budu moct navázat dalším dobrým výsledkem. Těším se na další závod. Věřím, že budeme opět bojovat o nejvyšší příčky,“ prohlásil Staněk, který si do tabulky šampionátu připsal deset bodů a v průběžném pořadí po pěti závodech poskočil na dvanácté místo.

Hlavní závod F2 se v Melbourne pojede v neděli v časných ranních hodinách středoevropského času. Staněk do něj nastoupí z desáté pozice.