V pořadí šampionátu zůstal Salač dvacátý, novým lídrem je Japonec Ai Ogura, závod vyhrál Španěl Alonso López. Do čela pořadí MotoGP, v níž první triumf v sezoně slavil Španěl Álex Rins, se dostal Ital Francesco Bagnaia, a nejslabší Moto3 už má nového šampiona. Šestým letošním vítězstvím si titul zajistil osmnáctiletý Španěl Izan Guevara.

Salač v prvních metrech závodu ztratil jednu pozici, ale brzy se vrátil do první desítky a byl členem vedoucí skupiny. Postupně se propracoval až do první pětky a po pádu vítěze předchozího závodu v Thajsku Tonyho Arbolina byl čtvrtý. Pak ale skončil na zemi i český pilot.

Zleva druhý Filip Salač z ČR, vítězný Ital Tony Arbolino a třetí Španěl Aron Canet se radují na stupních vítězů
Životní úspěch. Salač byl druhý v předčasně ukončené Velké ceně Thajska

"Věděl jsem, že v závodě budeme silní. Po dobrém startu a pár kolech jsem se dostal na čtvrté místo. Začal jsem si dělat drobný náskok a stíhat jezdce přede mnou. Všechno bylo pod kontrolou, jediná zatáčka, které jsem se obával, byla ta první, kde byl nejsilnější vítr," líčil Salač. V obávané pasáži na větrné podmínky doplatil. "Měl jsem brzdit později. Já v tom kole brzdil dřív a podfouklo mě to," konstatoval.

"Po hodně povedeném víkendu to bohužel nedopadlo, jak jsme chtěli. Jsem zklamaný, ale za mě to byl nejlépe rozjetý závod na suchu, v trénincích vždy top ten," shrnul víkend v Austrálii dvacetiletý jezdec týmu Gresini.

Ogurovi stačilo k posunu do čela pořadí i 11. místo. Dosavadní lídr Augusto Fernández ze Španělska totiž závod nedokončil a na japonského soupeře teď ztrácí 3,5 bodu. López vyhrál pdruhé v sezoně a je osmý.

Na dráze se proháněli Ervín Krajčovič (č. 34), Oliver König (52) a Filip Salač (55)
Salač s Königem dováděli na Markétě. Provádíme blbůstky a naschvály, smáli se

V Moto3 má Guevara dva závody před koncem nedostižný náskok 65 bodů na krajana a kolegu z týmu GasGas Aspar Sergia Garcíu, který v Japonsku dojel třetí. Guevara vyhrál potřetí z posledních čtyř závodů, šampionem se stal ve své druhé sezoně v MS.

Rins se dočkal triumfu po více než dvou letech, dohromady v královské třídě zvítězil počtvrté. Za ním na druhém místě vybojoval první letošní pódiové umístění a celkově jubilejní sté šestinásobný mistr světa Marc Márquez ze Španělska.

Bagnaiu vynesla do čela průběžného pořadí třetí příčka. Italský jezdec týmu Ducati Lenovo předstihl francouzského obhájce titulu Fabia Quartarara, který se brzy po chybě propadl na chvost pole a později po pádu ze závodu odstoupil. Na Bagnaiu ztrácí 14 bodů.