Premiérová Jordánská rallye bude pátou soutěží letošního kalendáře MS a uzavře jeho první třetinu. Na závodníky čeká v okolí Mrtvého moře a údolí řeky Jordán 22 šotolinových rychlostních zkoušek o celkové délce téměř 360 km. Oproti zvyklostem je největší část na programu v poslední den soutěže.

V neděli se také na jordánsko-palestinské hranici pojede nejdelší test Jordan River. Během necelých 42 km se tu vozy dostanou až 400 metrů pod úroveň světového oceánu, i do lesů v nadmořské výšce přes tisíc metrů.

Jako první odstartuje do soutěže lídr šampionátu Sébastien Loeb s Citroënem. „Moc toho o Jordánsku nevíme, takže ze začátku pojedeme opatrně. Chci tu ale vyhrát a získat čtyřicáté vítězství s WRC,“ poodhalil svou taktiku Francouz.

„Nikdy jsem tam nebyl, ale mluvil jsem o Jordánsku se zkušenějšími jezdci a viděl fotografie. Zkoušky jsou široké a povrch je tvrdý a pevný. Myslím, že se pojede opravdu rychle,“ popsal trať jeho největší soupeř Mikko Hirvonen z Fordu.

Jordánská rallye je také druhým podnikem juniorského šampionátu. Mezi šestnáctkou přihlášených však chybí Čech Martin Prokop, který zdejší soutěž vynechává.

Startovní listina čítá celkem 54 posádek. Úvodní rychlostní zkouška startuje v pátek v 7:19 SEČ.