O jeho jeho zdraví se toho po vážné nehodě ve francouzském Méribelu příliš neví. Rodina pečlivě hlídá Michaelovo soukromí, ale občas se objeví informace, že je v bdělém stavu a vnímá okolí, ale zároveň má problém s pohybem i komunikací. K návratu do běžného života to ani po letech, co o rodáka z vestfálského Hürthu pečují přední odborníci a fyzioterapeuti, rozhodně není.

Před dvěma lety jeho manželka Corinna poskytla v dokumentu od Netflixu s názvem Schumacher nové informace. Uvedla, že i nadále podstupuje rehabilitace. Sdělila také, že Michael je jiný, ale je pořád tady. Do Švýcarska na ním jezdil bývalý předseda Mezinárodní automobilové federace Jean Todt.

Michael Schumacher v barvách Mercedesu
Před deseti lety Schumacher narazil hlavou na kámen. O jeho stavu se ví jen málo

„Michael je můj kamarád. Vídám ho často. Díváme se spolu na závody,“ prohlásil v roce 2019 muž, který šéfoval týmu Ferrari v dobách největší Schumacherovy slávy. Ohledně jeho zdravotního stavu se však příliš nešířil. „Je to soukromá věc. Lidé by to měli respektovat. Moje odpověď je pořád stejná: bojuje.“

O Schumacherově stavu hovořil i uznávaný neurochirurg Erich Riederer. Podle něj je ve vegetativním stavu. „To znamená, že je vzhůru. Dýchá, srdce mu bije, pravděpodobně se může posadit a s pomocí ošetřovatelů udělat pár kroků,“ prohlásil. „Asi je to pro něj maximum,“ dodal s tím, že si nemyslí, že v jeho případě mohl nastat nějaký výraznější pokrok.


Dokázal postavit Ferrari do latě


Za dekádu od zranění se F1 změnila. Dalších šest titulů přidal ke dvěma Lewis Hamilton, poslední tři roky převzal žezlo Max Verstappen. Noví šampioni lámou Schumacherovy rekordy. Fanoušci však na starý idol nezapomínají. Tedy jedna jejich část. Během úžasné kariéry ho polovina fanoušků milovala a druhá stejně vášnivě nenáviděla.

Jeho kariéru totiž provázelo několik skandálních extempore. Například v roce 1994 ještě jako pilot stáje Benetton vyprovokoval v posledním závodě sezony v Adelaide srážku s Britem Damonem Hillem, nad nímž vedl o jediný bod. Stal se sice poprvé mistrem světa, ale sympatií se rozhodně nedočkal.

Legendární závodník formule 1 Michael Schumacher. Ilustrační snímek
Deset let od nehody Michaela Schumachera: Nic už není jako dřív, říká bratr Ralf

Za manévr, při němž o tři roky později „sestřelil“ v Jerezu Kanaďana Jacquese Villeneuva, už nezůstal bez trestu. Mezinárodní automobilová federace mu odebrala body za celou sezonu, čímž ho vymazala z výsledkové listiny šampionátu.

„Myslí si, že je víc než motoristický sport, ale to se mýlí,“ komentoval Němcovo počínání naštvaný Villeneuve. „Není to velký šampion a dobrý člověk, protože používá příliš špinavých triků.“

Nicméně za devatenáct let seriál F1 sedmkrát opanoval a udělal z něj one man show. Žádný jiný jezdec neoplýval takovou přesností, trpělivostí, chladnokrevností, strategickým uvažováním a uměním balancovat na hraně rizika jako vyučený automechanik.

Zdroj: Youtube

Schumacher dosáhl skvělých triumfů a ze soupeřů často dělal diletanty. Možná i díky tomu, že od čtyř let trávil většinu volného času na dráze poblíž domu rodičů za volantem motokáry. Syn zedníka a prodavačky v bufetu si tak zřejmě vypěstoval jakýsi šestý smysl: neuvěřitelný cit pro jízdu.

Jeho genialita se nejvíc projevila od sezony 1996, kdy se stal pilotem Ferrari. Tým z Maranella by se bez jeho přičinění těžko vrátil na nejvyšší příčky. Schumacherova příslovečná německá preciznost postavila stáj tápající v laxním „spagetti stylu“ do latě.


Německému soupeři přebral ženu


Smyslem pro kázeň dodal ležérním Italům disciplínu a svým způsobem je vychoval k obrazu svému. Díky tomu stáj se vzpínajícím se černým koníkem ve znaku slavila pětkrát jezdecký titul. Z prvního se tifosi díky Schumacherovi radovali po dlouhých 21 letech.

Kontroverzní chování a dravost formulového rekordmana měla možná počátek v tom, jak se seznámil s Corinnou. Přebral ji totiž jinému německému pilotovi Heinzi Haraldu Frentzenovi.

Místo nehody Michaela Schumachera v alpském středisku.
Zrádný sníh. Renner a Block nejsou jediní, zima rozhodla o osudu mnoha slavných

Na jednu stranu Schumacher dokázal věnovat miliony dolarů na charitu, na pomoc po povodních nebo tsunami, ale zároveň byl schopný závodit kvůli pár bodům jen několik hodin po smrti matky.

Souboj Michaela Schumachera s Davidem Coulthardem, Británie, 1998)Souboj Michaela Schumachera s Davidem Coulthardem, Británie, 1998)Zdroj: Wikimedia Commons, Steve Gregory, CC BY 2.0

Přišel si i na pohádkové peníze. Svého času se říkalo, že pobírá srovnatelný plat jako všechny fotbalové hvězdy Bayernu Mnichov dohromady. Díky vydělanému jmění si jeho rodina zřejmě může dovolit financovat nákladnou léčbu.

Nikdo však nedokáže odhadnout, jestli Michael, který se 3. ledna dožije 55 let, ještě někdy překročí práh svého nedobrovolného vězení.