Už potřetí vyrazí do pouštního terénu Saúdské Arábie s historickým vozem Škoda 130 LR v kategorii Klasik. Dakar startuje na Silvestra. Při premiéře v roce 2021 skončil český řidič devatenáctý, letos v lednu už dojel čtrnáctý.

„Tentokrát nemohu mít jiný cíl než bojovat o vítězství. Z předešlých dvou ročníků jsme se poučili a pevně věřím, že to dobře dopadne,“ vykládal optimisticky Ondřej Klymčiw.

Závodnické srdce musí jít někdy stranou

Jelikož je nadcházející dakarská soutěž o dvě etapy delší, tým pracuje na výdrži techniky. „Už jsem pochopil, jak s autem jezdit. Jak pošetřit pneumatiky a techniku vůbec, aby mechanici neměli zbytečně moc práce. Někdy musí jít závodnické srdce stranou,“ uvedl jezdec z východočeských Řečan nad Labem.

Jezdci týmu Orion-Moto Racing Group se pilně připravují na blížící se Rallye Dakar
Kuriózní verdikt: Engela na Dakaru vyřadili z Original by Motul. Byl moc rychlý

Jeho dakarským maximem je 12. místo z roku 2017. Motocyklovou kariéru mu o rok později přerval pád ve 3. etapě. Před operací zlomených obratlů i po ní ho zdravotníci dlouho udržovali v umělém spánku. Zákrok museli lékaři v Limě několikrát posunout. Pár dní po něm šel na další operaci kvůli tekutině v plicích.

S ježděním v jedné stopě byl konec, ale závodnický duch v Ondřeji Klymčiwovi navzdory náročné rehabilitaci zůstal. Na Rallye Dakar mu nahrálo zavedení kategorie Klasik pro historické vozy. V drtivé většině se jedná o věrné repliky. Klasik má i jiná pravidla.

Navigátorem bude Američan Bill Conger

Rychlost totiž není až tak důležitá. Cílem je projet určité úseky etap co nejblíž předem danému rychlostnímu průměru. Etapy jsou výrazně kratší než ve skutečné Rallye Dakar a posádky nečeká zdaleka tak náročný terén. Některá vozidla by ho nejspíš ani neprojela.

Do škodovky usedne na postu navigátora Američan Bill Conger, který dřív v Klymčiwově dakarském týmu startoval na motocyklu. „Hlavně je také soutěživý. Chce vyhrát, a to je nejdůležitější,“ pochvaloval si sedmatřicetiletý pilot.

Tomáš Tomeček v cíli Africa Eco Race
Tomeček přepsal historii. Maže to, říká Captain Solo o stoprocentní tatře

S novým kolegou plánují vyrazit před Dakarem trénovat do Saúdské Arábie. „Máme v plánu tam deset dní jezdit a jsem kvůli tomu připravený obětovat Vánoce s dětmi. Chceme Dakar Klasik odstartovat dobře rozjetí,“ dodal pouštní dobrodruh.