Jednatřicetiletý Rosberg překvapivé rozhodnutí zdůvodnil tím, že po mimořádně náročné sezoně nemá už k dalšímu závodění motivaci. Tlak v závěru šampionátu byl podle něho extrémní. Myšlenkou na ukončení kariéry se prý zabýval už od Velké ceny Japonska v Suzuce.

"Ziskem titulu ze mne spadlo obrovské břímě. V pondělí večer jsem se definitivně rozhodl k tomuto kroku," uvedl Rosberg, jenž obsáhlé zdůvodnění zveřejnil i na facebooku. "Následuji své srdce. Je to hrozně jednoduché, když jsem dosáhl toho, co jsem chtěl," konstatoval a dodal, že nyní plánuje být především otcem a manželem.

Hamilton je zaskočený

Jeho týmový kolega a největší soupeř Lewis Hamilton uvedl, že ho jako jednoho z mála lidí Rosbergův krok nepřekvapil. "Znám ho už dlouho. Konečně vyhrál a rozhodl se skončit. Je smutné, že v příštím roce už nebude v týmu, ta rivalita mi bude chybět. Ale má rodinu, děti a formule jedna zabere moc času," uvedl britský jezdec.

Ziskem titulu si Rosberg po desetiletém působení v seriálu F1 splnil klukovský sen a vyrovnal se otci. Keke Rosberg se stal mistrem světa v prestižní automobilové disciplíně v roce 1982 v barvách stáje Williams. Nico Rosberg absolvoval během kariéry 206 Velkých cen, v nichž oslavil 23 vítězství. Všechna s mercedesem.

Šéf rozhodnutí přijal

Rosbergovo nečekané rozhodnutí, které zaskočilo i vedení týmu Mercedes, uvolnilo jeden z nejžádanějších kokpitů v F1. Mercedes vyhrál 19 z letošních 21 závodů, v posledních třech letech německý tým opanoval pokaždé Pohár konstruktérů a slavil i individuální titul. Favoritem bude i v nové sezoně, navzdory chystaným změnám pravidel.

"Bylo to od Nica statečné rozhodnutí a důkaz o síle jeho charakteru. Vybral si skončit na vrcholu kariéry. Jako mistr světa, jako někdo, kdo si splnil dětský sen," konstatoval šéf Mercedesu Toto Wolff. "Jistota, s níž k tomuto rozhodnutí došel, mě vedla k tomu, že jsem ho okamžitě bez výhrad přijal, jakmile mě o něm informoval," dodal.

TAKÉ ČTĚTE: F1 má nového krále, Rosberg slaví první titul mistra světa: Jsem pyšný

Vizitka německého jezdce formule 1 Nica Rosberga:Datum a místo narození: 27. června 1985, Wiesbaden
Státní příslušnost: Německo
Výška a váha: 178 cm, 67 kg
Tým: Mercedes
Kariéra v F1: Williams (2006-09), Mercedes (2010-16)
Největší úspěchy: mistr světa F1 2016
Bilance v F1: 206 závodů, 23 vítězství, 57 umístění na stupních vítězů, 30 pole positions
Rodina: ženatý, manželka Vivian, dcera Alaia
Ostatní: syn mistra světa F1 z roku 1982 Kekeho Rosberga má po otci i finské občanství, sám se ale považuje za Němce; od šesti let závodil na motokárách, v 17 se stal šampionem Německa formule BMW; poté jezdil ve formuli 3, v roce 2005 ovládl sérii G2 a koncem roku podepsal smlouvu se stájí Williams, s níž jeho otec získal titul mistra světa a kde si už předtím vyzkoušel několik testů; v seriálu F1 debutoval v březnu 2006 v Bahrajnu, jako nejmladší pilot v historii hned zajel nejrychlejší kolo a bral body za sedmé místo; prvního umístění na stupních vítězů se dočkal o dva roky později díky třetí příčce v Austrálii; v roce 2010 přešel k Mercedesu, na GP Číny 2012 slavil premiérové vítězství; loni i předloni se přetahoval o titul se stájovým kolegou Lewisem Hamiltonem, nakonec pokaždé skončil celkově druhý; v letošní sezoně vyhrál devět závodů, pětkrát dojel druhý a dvakrát třetí a v konečném hodnocení seriálu porazil Hamiltona o pět bodů; v červenci prodloužil smlouvu s Mercedesem o dva roky, pět dní po zisku titulu ale překvapivě ukončil kariéru; jako své koníčky uvádí triatlon, fotbal, šachy, fotografování či backgammon, má vlastní stránky www.nicorosberg.com.