Po propuknutí pandemie trčel Chytka doma v Česku a odškrtával jednu domluvenou akci za druhou. Postupem času se zase rozhýbaly, před čtrnácti dny se přední český sportovní fotograf vydal na Baja Poland. „Většina týmů je nyní hodně opatrná a raději šetří náklady, protože neví, co bude. A první, kde uberou, jsou vždycky marketingové výdaje. Sice jsou teď na stejných číslech, ale nemohou riskovat. Místo třicetiprocentního nárůstu, který jsem po loňské roce očekával, tak odhaduji, že mně sedmdesát procent focení ubyde. Tedy jestli toho nezruší ještě víc,“ popsal.

Jakub Hroneš.
Nová posila Orion MRG: endurový jezdec Hroneš bude cílit na příští Dakar

Dalším problémem je pro Chytku omezené cestování. „Například do Le Mans jsme jeli raději dvanáct hodin autem. Nechtěl jsem objednávat letenky, když by pak někdo z nás mohl být pozitivní. Naštěstí mi už došel negativní výsledek testu, takže dobrý,“ řekl Chytka, který popsal také omezení na samotném Le Mans. „Nepříjemné bylo neustálé nošení roušek. Když se člověk ve 30 stupních pohyboval na pitlane, kde musí mít nehořlavou kombinézu, přilbu a k tomu ještě roušku, tak to bylo celkem komplikované.“

Stopku Chytkovi v posledních týdnech vystavili často pořadatelé, kteří kvůli různým nařízením museli snížit počty zástupců médií. „Když už se daná soutěž konala, tak místo takových tři sta fotografů, kteří jezdí na akce typu formule 1, nebo Moto GP, dostalo akreditaci jen dvanáct lidí,“ prozradil s tím, že do Le Mans se mu podařilo dostat díky hlavnímu sponzorovi celé akce.

I přes znovu se horšící situaci Chytka věří, že velké závody už nezruší. „Situace samozřejmě není jednoduchá, ale lednový Dakar snad vyjde. Teď se přeci jede i cyklistická Tour de France, kde je daleko víc fanoušků než v Saudské Arábii, tak to snad dopadne. Před Dakarem se někam na čtrnáct dní zavřu a budu úplně sám, protože si nemůžu dovolit, že bych tam nemohl odcestovat,“ žertoval.

Libor Podmol je v plném tréninku.
1700 kilometrů bez výmluv. Podmola čeká rallye premiéra v Řecku

Dle Chytkových slov je každopádně jisté, že pokud by se současný stav s koronavirem výrazně zhoršil, svět motorsportu by to nenávratně zasáhlo. „Organizátoři závodů trpí hodně už teď, jejich ztráty jsou obrovské. Všichni jedou v režimu přežít a věří, že příští rok bude v pohodě. Ale jakmile to nebude ani příští rok dobré, tak to se spoustou šampionátů může dopadnout špatně,“ dodal.