Obhájce mistrovského titulu Casey Stoner si vybojoval nejvýhodnější startovní pozici pro nedělní závod motocyklového seriálu MotoGP.

Ten se jako jedenáctý podnik mistrovství světa pojede na okruhu Laguna Seca nedaleko kalifornského města Monterey.

Stoner svou převahu zvýraznil novým rekordem okruhu. Tovární jezdec Ducati zajel čas 1:20,700 minuty, který je o sekundu a půl lepší než jeho dosavadní maximum z minulého roku.

Do první řady se dále postaví čtyřnásobný mistr světa Valentino Rossi na Yamaze, domácí Nicky Hayden na Hondě a Jorge Lorenzo se druhou Yamahou týmu Fiat.

V kvalifikaci se někteří jezdci nevyhnuli problémům a své stroje při haváriích lehce poničili. Jako první se na zem poroučel Japonec Nakano, krátce po něm se chyby dopustili i Anthony West a Alex de Angelis. Reprezentant San Marina si při pádu poranil levou ruku a po havárii odjel pouze dvě průměrná kola.

Smůla potkala i Španěla Dani Pedrosu. Druhý muž průběžného pořadí šampionátu byl nucen kvůli zraněnému zápěstí a kotníku z předchozího závodu na Sachsenringu svůj start odvolat.

Stoner bude v neděli usilovat o čtvrté vítězství v řadě za sebou. Závod startuje ve 23:00 hodin českého času.

Výsledky kvalifikace:

1. Stoner (Austr./Ducati) 1:20,700, 2. Rossi (It./Yamaha) -0,447, 3. Hayden (USA/Honda) -0,730, 4. Lorenzo (Šp./Yamaha) -0,936, 5. Toseland (Brit./Yamaha) -1,148, 6. De Puniet (Fr./Honda) -1,221.