„Na dostihovém závodišti jsem ještě nikdy nejel. Ale určitě to bude super pro diváky i pro nás jezdce,“ prohlásil na setkání s médii čtyřiadvacetiletý jezdec z Fryštáku, který startuje s vozem Škoda Fabia RS Rally2.

Byl jste vůbec někdy na dostizích, třeba blízko u vás ve Slušovicích?
V Chuchli jsem poprvé v životě. A ve Slušovicích? (směje se) No to fakt nevím… Jedině že by mě na koníčky vzali rodiče, když jsem byl úplně malý kluk. Popravdě si ale na nic takového nepamatuju.

Erik Cais
Hrad, rallye u koní a pak Šumava. Středoevropská rally zná finální program

Když se podíváte z tribuny Chuchle Areny na zelenou plochu závodiště, jak si představujete nadcházející akci?
Těžko říct. Jestli má být pro mě Středoevropská rally domácím podnikem, tak to z hlediska dostihového závodiště úplně neplatí. Ale s českou vlajkou na kapotě to samozřejmě jako domácí podnik stoprocentně vnímám. Každopádně nebudeme od fanoušků daleko, a tak si myslím, že v Chuchli bude skvělá atmosféra.

Co vás v období do startu Středoevropská rally ještě čeká?
Kromě řady náročných fyzických tréninků, také mentální příprava na Středoevropskou rally. Mezitím ještě startuju v Maďarsku, takže času není nazbyt. Uteče to jako voda. (směje se)

Zdroj: Deník/Milan Novotný

Zapadá rally v Maďarsku do přípravy na vrchol sezony?
Je to také asfaltová soutěž. Možná se dá lehce přirovnat k tomu, co u nás, v Rakousku a Německu na konci října pojedeme. Jsou tam úzké silnice, v tom se to může podobat, ale asfalt je tam trochu jiný.

Dá se Středoevropská rally nějak charakterizovat?
České soutěže mají ve světě dobrý zvuk. Zahraniční jezdci znají pochopitelně Barumku a vědí, že je to v evropském šampionátu jedna z nejnáročnějších soutěží. Takže určitý respekt mají. Podle mého názoru jsou tratě Středoevropské rally jakýmsi mixem Monte Carla a Chorvatské rally. V praxi to znamená, že se v jednotlivých zemích bude nejspíš muset měnit nastavení podvozku. Bude to však stejné pro všechny a já chci odvést co nejlepší práci.

TK ke Středoevropské rallye (vpravo Erik Cais).
Místo koní auta. Chuchle se chystá na rallye, asfaltová trať vznikne za tři dny

Páteční etapa se pojede v šumavské oblasti jihozápadních Čech. Máte s těmito silnicemi zkušenosti?
Rallye Šumava jsem jel snad jen při svém debutu v osmnácti nebo devatenácti letech, kdy jsem se se soutěžemi teprve sžíval. Popravdě toho o Šumavě moc nevím. Nemohu říct zhola nic. (směje se) Samozřejmě jsem poznal 3 städte rally, na jejíž základech Středoevropská rally vznikla, jenže skladba erzet bude odlišná. Takže vedle Chuchle bude pro mě i tato část soutěže neznámá.

Vyptávají se vás zahraniční jezdci, jaké to u nás bude?
Už jsem několika soupeřům na takové dotazy odpovídal, ale moc jsem je svými odpověďmi nepotěšil. A je to myslím už taky pár měsíců, co se mě na to dotázal legendární Francouz Sébastien Ogier. Řekl bych, že i pro takového šampiona to bude zajímavá zkušenost.