Ale byla to rozlučka bez fanfár. Britský mistr světa z roku 2009 odstoupil ve dvanáctém kole, Brazilec, jehož nejlepším výsledkem bylo celkově druhé místo v sezoně 2008, dojel devátý. Oba už roky nepatřili k favoritům, ale fajnšmekři na ně nedali dopustit.

Button se v mistrovské sezoně proslavil nebývalou sérií. V úvodních sedmi Grand Prix šestkrát vyhrál, ve druhé fázi šampionátu jeho převaha sice vyšuměla, ale náskok udržel a jako desátý Brit se stal mistrem světa. Navíc se mu to podařilo v nové stáji Brawn GP, která jezdila F1 jedinou sezonu.

ČTĚTE TAKÉ: Blýská už se na lepší časy? Nudná formule 1 hledá naději

Playboy šampionem

Buttonův titul byl tehdy překvapením. V předchozích letech si vypěstoval image playboye, hovořilo se o něm jako o králi večírků a jezdci, který promarňuje talent. „Jenson zůstal stejný, akorát začal k závodům přistupovat svědomitěji," chválil jezdce ředitel Brawnu Nick Fry.

Když po sezoně licitoval o nové smlouvě a řekl si o stoprocentní navýšení gáže, ten samý člověk ale prohlásil: „Chceme, aby zůstal, ale nehodláme utrácet jak opilí námořníci. Kvůli Jensonovým požadavkům bychom museli propustit několik zaměstnanců. Nejsme továrna na peníze." Button se pak domluvil se stájí McLaren, kde vydržel až do letoška.

I když měl závodník žijící v Monte Carlu pověst sukničkáře a z baru domů nespěchal, nechyběl mu sportovní duch. Naopak. Miloval triatlon. Nedělalo mu potíže zvládnout 1500 metrů plavání, 40 km na kole a 10 km běhu v čase mírně nad dvě hodiny.

„Skončil jsem celkem brzy, ale teď aspoň mohu slavit dlouhou kariéru," připomněl Button sedmnáct sezon, během nichž nastoupil k 305 závodům. Padesátkrát vybojoval pódium, patnáctkrát se na jeho počest hrála britská hymna.

Titul mu utekl o bod

Většina kariéry o rok mladšího Felipeho Massy je spjatá s týmem Ferrari. V roce 2006 tam ještě zažil Michaela Schumachera a asi se od něj něco přiučil. O dva roky později měl skvělou sezonu a hodně blízko k titulu. Rozhodovalo se o něm na brazilském okruhu Interlagos. Doma suverénně zvítězil, ale nakonec mu zbyly oči pro pláč. Lewis Hamilton sice dojel až pátý, ale to mu o jediný bodík stačilo k triumfu…

A jako by toho nebylo dost, příští sezonu ho potkala další nehorázná smůla. Při kvalifikaci na Hungaroringu ho zasáhla do hlavy osmisetgramová ocelová pružina, která se uvolnila z vozu jeho krajana a kamaráda Rubense Barrichella. Massa ztratil vědomí a ve dvousetkilometrové rychlosti havaroval. Zázrakem karambol přežil a nepřišel o levé oko. Kvůli operaci lebky, rehabilitaci a léčení se vrátil až v roce 2010.

Poslední roky působil ve Williamsu. Od šéfů měl slíbeno, že na rozloučenou dostane vůz, v němž pojede poslední domácí GP. Jenže před dvěma týdny monopost v São Paulu při nárazu poničil a za cílem v Abú Zabí už jen vtipkoval.

„Jel jsem v tom samém autě, a když už jsem věděl, že je moje, dával jsem si větší pozor. Je to famózní dárek," kochal se brazilský hrdina, který nedělním závodem zaokrouhlil počet startů ve F1 na slušivých 250. Získal v nich celkem 41 pódiových umístění a 11 vítězství.