"Je to klukovský sen. Nebyl to ten nejkrásnější závod, který jsem kdy jel, ten tlak byl neuvěřitelný. V posledních kolech to bylo opravdu nechutné," uznal Rosberg. Jeho týmový kolega a jediný sok v boji o titul šampiona Lewis Hamilton ho totiž z prvního místa záměrně brzdil, aby umožnil dalším soupeřům ho předjet a připravit o titul v jeho prospěch.

"Bylo to napjaté, strašně těžké. I proto chci toto vítězství věnovat své ženě Vivian a dceři Alaie. Dnes večer bude velká oslava. Myslím, že několik dní teď nebudu k dispozici," pousmál se jednatřicetiletý Rosberg. "Můj táta mi vždycky radil - pedál na podlahu. V tom je tajemství úspěchu," prozradil s úsměvem.

Jeho soupeř Hamilton mu pogratuloval, ale zjevně byl zklamaný. Jeho touha bojovat o titul do poslední chvíle byla tak velká, že neuposlechl příkaz vedení týmu nešetřit se v závěru a jet naplno. "Doporučuji vám, pánové, nechat nás závodit," řekl do vysílačky. "Je to škoda, že nás nenechali být, nevím proč," prohlásil po závodu.

ČTĚTE TAKÉ: F1 má nového krále, Rosberg slaví první titul mistra světa: Jsem pyšný

Hamilton rozčílil šéfa Mercedesu

Jeho reakce na příkaz se vůbec nelíbila výkonnému řediteli týmu Paddymu Loweovi, který se však k celému případu odmítl vyjádřit. "Lewis tím také ohrozil dnešní vítězství pro Mercedes. Dali jsme pokyny, které Lewis ignoroval a vytvořil tak precedens pro budoucnost. Pokud budeme takhle pokračovat, znamenalo by to naprostou anarchii, že si každý bude dělat, co chce," uvedl šéf stáje Toto Wolff.

"Nico je ale třída. V posledních letech se dotáhl na Lewise, který je nejtalentovanějším jezdcem této generace," pochválil Němce. "Nico si titul absolutně zasloužil," řekl Wolff. V podobném duchu hovořil i předseda představenstva společnosti Mercedes-Team Niki Lauda. "Porazil Lewise ve stejném autě, to je fantastický výkon," prohlásil slavný Rakušan.

Gratulovali mu Vettel i Alonso

Rosberg taktiku svého soka nekritizoval, naopak vyjádřil porozumění. "Byla to v té chvíli jeho jediná šance," uvedl německý závodník. "Jsem šťastná za něj, po letech tvrdé práce si to zasloužil," radovala se jeho žena Vivian.

Mezi gratulanty se přidal i Rosbergův krajan Sebastian Vettel z Ferrari, který vyhrál titul čtyřikrát. "Nico je naprosto zasloužený vítěz. Neměl to snadné. To, co Lewis (Hamilton) udělal na konci, nebylo úplně fér, ale na druhou stranu asi pochopitelné," konstatoval. "Jsem potěšen, Nico měl fantastickou sezonu. Bravo," doplnil dvojnásobný šampion Fernando Alonso ze Španělska.