Minulý rok kvůli slabému stroji paběrkoval, teď usedl v nové stáji Reale Avintia Racing do sedla konkurenceschopné motorky Ducati Desmosedici GP18.

Karel Abraham
věk: 29
stáj: Reale Avintia Racing
motocykl: Ducati Desmosedici GP 18
stájový kolega: Tito Rabat
závěrečné testy: 20. místo
sezon v MotoGP (dosud): 6
nejlíp v MotoGP: 14. místo (2011 a 2012)
Jakub Kornfeil
věk: 25
stál: Redox Prüstel GP
motocykl: KTM
stájový kolega: Filip Salač
sezon v Moto3 (dosud): 7
nejlíp v Moto 3: 8. (2016 a 2018)

Předsezonní příprava ale zatím budí rozpaky. Brněnský pilot jak na prvních ostrých testech v Malajsii na okruhu Sepang, tak na závěrečných v dějišti úvodního závodu šampionátu v katarském Losailu zajížděl časy, které ho řadily ke chvostu pořadí. V Kataru obsadil dvacáté místo. „Výsledek je nic moc, nezlepšili jsme čas z předchozího dne, což mě mrzí, ale měli jsme bohužel nějaký technický problém, tak jsme museli zastavit a řešit to,“ uvedl po závěrečném dni testů na svém Facebooku brněnský pilot.

Přes nepřesvědčivá umístění zůstává Abraham před úvodním podnikem mistrovství světa optimisticky naladěný. „Testy byly jinak skvělé, sžili jsme se s týmem. Až dojde na závody, přidá se i adrenalin a bude to lepší. I když to teď nevypadá, pravidelně chci jezdit na bodech,“ podotkl Abraham.

Podle motocyklového experta Václava Svobody ukazují předsezonní testy na mimořádnou konkurenci, s níž se musí brněnský jezdec popasovat. „Čeká nás nejkvalitnější ročník MotoGP, teď už v šampionátu není slabý závodník. Z Moto2 přišli piloti s pověstí výjimečných talentů. Třeba o Fabio Quartarovi se dokonce mluvilo jako o novém Marcquezovi,“ upozornil Svoboda.

I přes nevídanou konkurenci má podle něj Abraham šanci naplnit svůj cíl a pravidelně bodovat. „Rozdíly v časech nejsou veliké, když to půjde hodně dobře, může bojovat o desátou až patnáctou pozici,“ zamyslel se Svoboda.

Zatímco motocyklisté královské kubatury mají testy za sebou, piloti v Moto3 v katarském Losailu ladí formu a detaily ještě do neděle.

Už osmou sezonu v řadě se mistrovství světa silničních motocyklů týká i Jakuba Kornfeila z Rohatce na Hodonínsku. Nejstarší muž startovního pole Moto3 patří k širšímu okruhu favoritů na prvenství.

V prvních ostrých testech na španělském okruhu Jerez skončil v kombinaci výsledků ze všech třech dní na devatenácté pozici. „Umístění nevypadá úplně nejlíp. Při nejrychlejších kolech jsme bohužel měli červené vlajky, ale to teď nevidím jako podstatné. Důležité je, že jsme odvedli velký kus práce a s týmem si dobře rozumíme. To je nejlepší základ pro sezonu,“ pronesl Kornfeil.

Podle Svobody nejsou výsledky španělských testů vypovídající. „Jde o první seznamování se se strojem před sezonou. Zkouší se různé komponenty . Určitě se nic nemění na tom, že Kornfeil má na to dokončit letošní ročník v nejlepší pětce,“ prohlásil expert.

Rohatecký jezdec si pochvaluje především novou specifikaci motorky KTM, na které následující sezonu pojede. „Na žádné KTMce jsem se ještě tak dobře necítil. Podařilo se nám otestovat všechny věci, které jsme naplánovali. Většinou jsme jezdili na starších pneumatikách a i tam bylo chování motorky velmi dobré,“ zamlouvalo se Kornfeilovi, jenž v minulém ročníku skončil v celkově osmý, čímž vyrovnal své maximum.

V německé stáji Redox Prüstel GP teď má navíc k ruce krajana Filipa Salače. Sedmnáctiletý pilot se uvedl při testech v Jerezu sedmadvacátým místem. „Pro oba je hodně výhodné, že jsou ve stejné stáji. Dlouhodobě spolupracují a pro každý tým je plus, když spolu jezdci vychází,“ uzavřel Svoboda.