Člen týmu Promet/Czechoslovak Group pojede počtvrté v řadě coby jednočlenná posádka v kabině oranžové Tatry 815. Dvanáctietapová soutěž skončí 30. října. Africa Eco Race se koná potřinácté, ale jako 14. ročník. V roce 2021 byli totiž pořadatelé nuceni závod zrušit kvůli covidovým restrikcím. Termín se posléze posunul na letošní březen, později ještě jednou na říjen.

Zdeněk Tůma
Po stopách legendy. Tůma vyráží do Afriky. Nejlepší test před Dakarem, říká

Tomáš Tomeček se mezitím stačil dvakrát zúčastnit v Saúdské Arábii Rallye Dakar. V obou případech úspěšně pracoval v roli rychlé asistence mezinárodního týmu South Racing. „Další účast je v jednání. Teď se ale těším, že dojedu do opravdového Dakaru, který je v Senegalu. Uvidíme, jak to dopadne,“ poznamenal přerovský rodák s tím, že v této maratonské soutěži jsou kategorie auto a kamion klasifikovány společně.

Ve flotile jsou i dva odtahovací vozy

Fanoušci Tater si letos v Africe přijdou na své. Tomeček vedle závodního vozu nachystal ještě další kamiony. Asistenci doplní dva vozy v úpravě balai, což je francouzský výraz pro koště, tedy zametací vůz. Jedná se o pouštní odtahovky, které pomáhají organizátorům při zachraňování soutěžících v nesnázích. Kopřivnická flotila tedy bude čítat celkem čtyři vozy. Další dva, závodní a asistenční Tatru, nasadili Britové.

Nejzajímavější je samozřejmě závodní vůz. Původní náklaďák Tatra 815, který si dvaapadesátiletý Tomeček hýčká již od roku 2005. Jedná se o mechanický, neelektronický soutěžní vůz, který pohání vzduchem chlazený dvanáctiválcový tatrovácký motor T3C-930. Má objem 19 000 ccm a výkon 700 koní. Vůz je vybaven centrálním dohušťováním pneumatik ovládaným z kabiny.

Posádka Martina Macíka si díky triumfu v Maroku připsala povedenou přípravu na Rallye Dakar
Jako fabrika. Data jsme z Maroka posílaly rovnou do dílen, usmívá se Macík

Dálková rallye Africa Eco Race se zrodila v roce 2008 a následujícího roku v tehdejších kulisách nahradila původní Rallye Dakar. Tedy na trase přes Maroko, území Západní Sahary, Mauritánia až do Senegalu. Letošní ročník měří 6000 km, z čehož zhruba dvě třetiny tvoří měřené úseky.