Přesněji řečeno, v historii srovnatelných pouštních maratonů se našli jen dva dobrodruzi, kteří se o něco takového vůbec pokusili. V roce 2004 to byl belgický trucker Roland Hoebeke v kategorii Raid, ale daleko se při tehdejší Rallye Paříž – Dakar nedostal.

Zdeněk Tůma slaví v cíli Africa Eco Race
Africa Eco Race? Těžší než Dakar. Jsem rád, že jsem vůbec dojel, říkal Tůma

Tomeček, řečený Captain Solo, poprvé ze své Tatry vymontoval sedačku navigátora před startem Africa Eco Race v roce 2018. A hned napoprvé šokoval druhým místem za kamionem Iveco s tříčlennou posádkou vedenou Gerardem de Rooyem. Rallye úspěšně dokončil i podruhé a potřetí.

Africa Eco Race je svoboda závodění

„Letos jsem to jel sám už počtvrté a závod od závodu jsem spokojenější. Je to svoboda. Svoboda závodění. Tohle miluji,“ vyznal se Tomeček v cíli u Růžového jezera.

Nijak ho neodrazuje ani fakt, že letos dali pořadatelé závodníkům pořádně do těla. „Dva roky jsem na to čekal. Závod byl těžký, únavný. Bylo veliké horko a my jsme jeli osm čtyřsetkilometrových etap. Ale tak to má být. Stejně jako náročná navigace a fantasticky přesné roadbooky,“ vypočítává Tomeček a chválí léty prověřený plně mechanický vůz.

Zdroj: Youtube

„Tatra si se vším poradila. Jede, maže. Je spolehlivá. Řešil jsem jen vypadlou hadici od olejového chladiče, kterou jsem prostě vrátil zpět a pokračoval. A pak jedno zapadnutí, ale to byla čistě moje chyba,“ říká závodník.

O Rallye Dakar probíhají jednání

Svou tatru nazývá desetitunovou motorkou a v plánu má se s ní za pět měsíců do Afriky na 14. ročník Africa Eco Race vrátit. Mezitím se v lednu možná potřetí v Saúdské Arábii postaví na start Rallye Dakar v roli rychlé asistence soukromého týmu. Jednání probíhají.

Ale zpět do Afriky. Jednalo se o jeden z nejtěžších ročníků rallye, která hned v roce 2009 navázala na původní Dakary. Jenže, letos se po covidové pauze netradičně konala v říjnu. Bylo to právě horké počasí, nebývalé množství zeleně a také vody, co účastníky značně potrápilo.

Do cíle se dostalo 36 účastníků kategorie moto/quad z 51 (včetně Zdeňka Tůmy na čtyřkolce Yamaha), kteří před dvěma týdny z Monaka odstartovali. V automobilech dokončilo 15 ze 17 strojů. Tomeček vedle vítězství mezi kamiony bral také pátou příčku ve společném hodnocení s automobily.