Tradičně na Nový rok bude zahájen další ročník legendární soutěže Rallye Dakar, která se potřetí za sebou pojede v Jižní Americe. Po vynuceném zrušení závodu v roce 2008 populární soutěž opustila Afriku a našla svůj nový domov v Argentině a okolních státech.

V letošním roce připravili organizátoři trať dlouhou zhruba 9500 kilometrů. Účastníky ve třinácti etapách čeká 4500 km měřených úseků. Start i cíl je v Buenos Aires a vedle Argentiny se pojede i v Chile.

"Trať bude hodně různorodá. Během sta kilometrů se bude povrch měnit například z mokra na sucho," uvedl zástupce pořádající organizace A.S.O. Balázs Szalay v létě na tiskové konferenci v Praze. Dakar se posunul severněji do Chile, více etap se tak uskuteční v poušti Atacama. "Písku bude hodně. Těm, kterým chyběla africká Sahara, si ho užijí dost," sliboval Szalay.

Na startu bude i početná skupina českých závodníků, kteří se představí ve všech čtyřech hlavních kategoriích. Tradičně nejpočetnější zastoupení má Česká republika mezi kamiony. V minulém ročníku nejúspěšnější Martin Macek sice na své čtvrté místo navazovat nebude, protože se věnuje manažerskému zajištění svého týmu KM racing, ale medailové ambice české výpravě nechybějí.

Nejvýše pomýšlí Aleš Loprais, jenž by chtěl navázat na africký bronz z roku 2007. "Konkurence je velká. Víme, že to bude probíhat standardním stylem. Vepředu tři čtyři modré kamazy, pak tři oranžoví zástupci týmu De Rooye a pak doufám, že jim bude dýchat na záda jeden vlčák z Valašska," řekl Loprais, kterému by k úspěchu měl pomoct i navigátor Josef Kalina chystající se na svůj jubilejní dvacátý Dakar.

Historicky nejúspěšnějším českým jezdcem na startu bude Josef Macháček, který již pětkrát ovládl kategorii čtyřkolek. Před rokem ale do cíle nedojel, a tak si jako základní cíl pro rok 2011 stanovil rallye dokončit.

"Samozřejmě, že patřím dopředu, ale věk mě trochu omezuje. Nikdo nemůže čekat, že se v první polovině budu tlačit dopředu," uvedl třiapadesátiletý Macháček, který se nyní soustředí i na roli konstruktéra. Se čtyřkolkou jeho výroby pojede i Martin Plechatý.

Dvojnásobné české zastoupení bude mít i kategorie motocyklistů, ve které se představí David Pabiška a Jan Veselý. Před rokem byl nejlepší šestadvacátý Pabiška. "Rád bych opět udělal dobrý výsledek, i když jsem přes rok složitě sháněl finance, což se na mně trochu podepsalo," řekl Pabiška, jenž navíc část roku promarodil s poraněným kolenem. "Dlouho jsem nemohl trénovat, ale do třetí etapy vše doženu. Kilometrů nás čeká opravdu hodně," pousmál se Pabiška.

Mezi osobními vozy chybí dlouhodobá česká jednička Miroslav Zapletal, který byl v roce 2009 absolutně sedmý, ale v dalším ročníku vážně havaroval a momentálně ještě není stoprocentně fit, aby náročnou rallye zvládl. Na Dakaru však bude působit jako poradce Zdeňka Sládka, který pojede pod hlavičkou jeho Offroadsport týmu.

Přihlášené české posádky:
Motocykly: David Pabiška (Yamaha), Jan Veselý (Yamaha),
Čtyřkolky: Josef Macháček (Yamaha), Martin Plechatý (Yamaha)
Osobní automobily: Peter Mikula, Ivan Novák (Toyota); Michael Honda, Jan Tománek (Mitsubishi); Zdeněk Sládek, Miloslav Janeček (Hummer);
Kamiony: Aleš Loprais, Milan Holaň, Josef Kalina (Tatra); Marek Spáčil, Jan Vodrhánek, David Vršecký (Tatra); Vlastimil Vildman, Ladislav Fajtl, Jan Bervic (Liaz); Martin Kolomý, Jaroslav Lamač, David Kilian (Tatra); Robert Randýsek, Roman Šika, Pavel Sukop (Man).

Program Rallye Dakar 2011:
Sobota 1. ledna: Buenos Aires - Victoria (377 km celkově/0 km měřené úseky),
neděle 2. ledna: Victoria - Cordoba (788/222),
pondělí 3. ledna: Cordoba - San Miguel de Tucumán (764/324),
úterý 4. ledna: San Miguel do Tucumán - San Salvador de Jujuy (634/226),
středa 5. ledna: San Salvador de Jujuy - Calama (761/207),
čtvrtek 6. ledna: Calama - Iquique (459/423),
pátek 7. ledna: Iquique - Arica (721/456),
sobota 8. ledna: volný den,
neděle 9. ledna: Arica - Antofagasta (819/611),
pondělí 10. ledna: Antofagasta - Copiapó (776/508),
úterý 11. ledna: Copiapó - Copiapó (270/235),
středa 12. ledna: Copiapó - Fiambalá (862/176),
čtvrtek 13. ledna: Fiambalá - San Juan (768/622),
pátek 14. ledna: San Juan - Cordoba (615/266),
sobota 15. ledna: Cordoba - Buenos Aires (826/181),
neděle 16. ledna: slavnostní vyhlášení v Buenos Aires.