Úvodní den pátého podniku mistrovství světa v automobilových soutěžích vyšel nejlépe francouzské stáji Citroën Total WRT.

Na rychlých šotolinových tratích Jordánské rallye, kde se světový šampionát jede poprvé v historii, dominuje zatím španělská dvojice Daniel Sordo - Marc Martí.

Čtyřiadvacetiletý rodák z kantábrijské Torrelavegy vyhrál první tři rychlostní zkoušky a drží se v čele s náskokem jediné vteřiny před stájovým kolegou a obhájcem mistrovského titulu Sébastienem Loebem.

Solberg měl opět smůlu, Latvala lepší Hirvonena

V úvodních testech byl Sordovi nejblíže Nor Petter Solberg. V šesté rychlostní zkoušce však poškodil zavěšení své Imprezy a musel odstoupit. "Trefili jsme levou stranou nějaký kámen a následně explodoval tlumič. Zítra chceme pokračovat, ale bude to hodně těžké," řekl oficiálnímu World Rallye Radiu smutný Solberg.

Třetí a čtvrtá místa střídala na testech jednička Fordu Mikko Hirvonen. Sedmadvacetiletý Fin se vítězství dočkal až na závěrečné zkoušce Mai`n 2. V průběžném pořadí zatím okupuje čtvrtou příčku. "Dnes nechci riskovat. Nevadí, pokud budu za Sebem, ale nesmí mi moc ujet," komentoval svůj výkon Hirvonen.

Lépe si zatím počíná jeho krajan a stájový kolega Jari-Matti Latvala. Také on zaznamenal jeden dílčí úspěch, v součtu časů však zatím Hirvonena poráží o pět vteřin a patří mu třetí místo.

Daleko ke čtvrtým stupňům vítězů v sezoně má dvojka Subaru Chris Atkinson. Australan se sice nedopustil žádné vážnější chyby, na největší soupeře však zatím nestačí. Se ztrátou více než jedné minuty je pátý.

Výborně si na široké a rychlé trati počíná Estonec Urmo Aava. Osmadvacetiletý pilot podruhé na světové soutěži startuje s Citrënem C4 WRC, a prozatím drží výborné šesté místo.

Suzuki vydržely jen dva testy

V soutěži už nepokračuje Ital Gigi Galli, který na sedmé rychlostní zkoušce vylomil kolo svého Focusu WRC.

Mimo hru je i dvojice vozů Suzuki. Fina Gardemeistera zastavila na třetí vložce technická závada, Švéd Per-Gunnar Andersson havaroval už na úvodním testu.

"Na šestém kilometru jsem byl v jednom esíčku příliš rychlý, vůz šel do smyku a vyletěl jsem z trati. Byla to moje chyba. Prostě jsem jel moc rychle. Auto je v pořádku, ztratili jsme však příliš mnoho času, takže jsme to pro dnešek museli vzdát. Zítra se vrátíme díky Superrally," popsal celou situaci Andersson.

V čele JWRC Švéd Sandell

"Juiorům" zatím vévodí Švéd Patrik Sandell s Renaultem Clio S1600. Před druhým Estoncem Mölderem má k dobru necelých padesát vteřin, na třetího Itala Bettegu už přes tři minuty.

V sobotu na jezdce čeká osm rychlostních zkoušek o celkové délce téměř 110 km. První z nich startuje v 7:53 SEČ.

Vítězové RZ: Sordo 3, Loeb 3, Latvala 1, Hirvonen 1
Pořadí v čele: RZ 1 - 8 Sordo
VÝSLEDKY PO 1. ETAPĚ:

1. Sordo - Martí (Šp./Citroën C4 WRC) 1:16:53,7
2. Loeb - Elena (Fr.-Mon./Citroën C4 WRC) -1,1
3. Latvala - Anttila (Fin./Ford Focus RS WRC 07) -8,5
4. Hirvonen - Lehtinen (Fin./Ford Focus RS WRC 07) -13,4
5. Atkinson - Prévot (Austr.-Belg./Subaru Impreza WRC 07) -1:08,0
6. Aava - Sikk (Est./Citroën C4 WRC) -1:59,3
7. Wilson - Martin (Brit./Ford Focus RS WRC 07) -2:52,7
8. H. Solberg - Menkerud (Nor./Ford Focus RS WRC 07) -3:22,3