Že by měli jako stájoví parťáci spolupracovat? Někdy to tak je, ale občas převáží ega závodníků a z poklidné kooperace je nepřátelství na život a na smrt. V posledních týdnech a měsících graduje právě tímto směrem situace ve Ferrari. Hrozí exploze.

Jezdec formule 1 Charles Leclerc.
Leclerc v Monze ukončil dlouhé čekání Ferrari na domácí triumf

„Tihle dva dohromady představují výbušnou kombinaci, která vyžaduje mimořádně citlivé zacházení,“ zhodnotil bývalý technický šéf italské stáje Ross Brawn napětí, které se vyvinulo mezi Sebastianem Vettelem a Charlesem Leclercem.

Fiasko v Soči

Starší a zkušenější Vettel je čtyřnásobným mistrem světa, od příchodu do Ferrari ale marně čeká na úspěch. O jedenáct let mladší Leclerc jezdí v červeném monopostu první sezonu, rozhodně ale netrpí přehnanou úctou ke slavnějšímu kolegovi. Sám touží po vavřínech a poctách.

Jejich rivalita kulminovala před dvěma týdny v Soči, kde Vettel opakovaně ignoroval příkazy z depa, aby Leclerca pustil před sebe. Ferrari se poté tak zamotalo do pokusů vynutit si týmovou strategii, že se z prvních dvou míst radoval konkurenční Mercedes.

Zničený automobil Anthoine Huberta, který zahynul při závodě Formule 2.
Tragédie při závodu formule. V Belgii zahynul dvaadvacetiletý pilot

Není divu, že před víkendovou Velkou cenou Japonska fanoušci napjatě čekají, jak se svár mezi piloty Ferrari vyvine dál. Je totiž jasné, že Vettel se s rolí dvojky nesmíří. Stejně očividné však je, že skvěle jezdící Leclerc představuje pro italskou stáj hvězdu budoucnosti.Rivality v F1Zdroj: Deník

„Každý teď mluví jen o něm. Média, fanoušci. S tím se nedá nic dělat. Sebastian je kvůli tomu pod stále větším tlakem a v posledních dvou letech se ukazuje, že pod tlakem kupí chyby,“ řekl zahraničním novinářům bývalý mistr světa Jacques Villeneuve.

Opakuje se historie?

Vettel před lety jako dravý mladík bez okolků vyštípal z Red Bullu ostřílenějšího Marka Webbera. Teď je v přesně opačné situaci: na jeho místo se dere talentovaný nováček, který si nenechá nic líbit. A navíc má i lepší výsledky (Leclerc je pět závodů před koncem sezony třetí se ziskem 215 bodů, Vettel má na pátém místě 194 bodů).

Seriál formule 1 rozšíří od roku 2020 Velká cena Vietnamu. Na snímku je částečně městský okruh v Hanoji
Rekordní počet závodů. Formule 1 v příštím roce zavítá do Nizozemska a Vietnamu

„Slyšel jsem v zákulisí vysoce postavené lidi říkat, že Seb už je odepsaný,“ sdělil v rozhovoru pro Channel 4 momentální vládce F1 Lewis Hamilton. „Umím si představit, jaké to pro něj je, když byl dlouho jasnou jedničkou a najednou se víc podpory dostává Charlesovi.“

Ferrari zatím vydalo několik uklidňujících prohlášení, nebylo v nich ale víc diplomacie než pravdy? Už brzy se to ukáže.Ve formuli 1 není místo pro sentiment.