Jinak řečeno Ferrari letos konečně postavilo monopost, který se vyrovnal Mercedesu. Možná byl i silnější. A Vettel v něm přesto neuspěl. Celkem výstižně se vyjádřil Fernando Alonso: „Lewis byl schopný vítězit s dominantním autem, s dobrým autem i se slabým autem. Ne každý šampion to o sobě může tvrdit.“

Tenhle skrytý osten byl zjevně namířený na Vettela. Němec s pověstí poněkud nudného patrona formuli 1 nerušeně vládl v letech 2010 až 2013, v éře suverénního Red Bullu. Pak ale zamířil do Itálie a mašina na tituly se jaksi zadrhla. Ferrari čeká na mistrovský titul od roku 2007 a ani tentokrát to nevyšlo.

„Lewis byl letos celkově lepší, titul si zaslouží,“ sportovně uznal Vettel. Faktem ale je, že to byly právě chyby Ferrari (ať už jezdecké, nebo technické), které konkurenci z Mercedesu velmi pomohly. Vettel byl v první polovině sezony mírně lepší, pak ale přišla selhání v Singapuru a Japonsku. A bylo po šancích. „Jsem zklamaný. Ať už k tomu došlo jakkoli, titul má on, ne já. To je prostě fakt,“ přiznal Vettel.

Martin Šonka opět letí do Ameriky, na závody jetsurfů.
Martin Šonka letí na Floridu. Vzduch ale mění za vodu

U Ferrari ovšem neskládají ruce v klín. Naopak letošek rudým vozům ukázal, že se s Mercedesem mohou přinejmenším měřit. „V této sezoně nám zbývá odjet ještě dva závody. Pak si dáme pár dnů volno a hned se zase vrhneme do práce. V příští sezoně budeme ještě silnější,“ slíbil Vettel fanouškům.

Pokračovatel Michaela Schumachera měl přitom letošní sezonu rozjetou náramně. Z prvních šesti závodů tři vyhrál, třikrát byl druhý. V dalším průběhu ročníku už ale přidal pouze triumf ve Velké ceně Maďarska.

„I tak ale letošek přinesl četná pozitiva,“ myslí si Maurizio Arrivabene, šéf stáje Ferrari. „Postupně se zlepšujeme. Dobré výsledky jsou vždy výsledkem vývoje, ne nějaké revoluce. Jako tým se nevzdáváme a jdeme dál,“ dodal Arrivabene, který před příchodem do formule 1 léta pracoval jako vrcholný manažer v cigaretovém průmyslu. Snad se sny Ferrari o titulu nerozplynou jako dým z marlborky…

Martin Šonka opět letí do Ameriky, na závody jetsurfů.
Martin Šonka letí na Floridu. Vzduch ale mění za vodu