Čtyřiadvacetiletý Verstappen obhájil ve Francii loňský triumf a 27. vítězstvím v kariéře vyrovnal na osmém místě historického žebříčku trojnásobného mistra světa Jackieho Stewarta. Rodák z Hasseltu triumfoval posedmé v sezoně.

Monačan Leclerc nevyužil možnost stáhnout Verstappenův náskok v čele pořadí. V 18. kole dostal smyk a po nárazu do bariéry z pneumatik musel z vedoucí pozice odstoupit. Po kolizi si stěžoval na problémy s plynovým pedálem, posléze ale uznal, že se dopustil jezdecké chyby.

"Byla to moje chyba. Dělám vrcholový sport a na té nejvyšší úrovni. Pokud ale budu dělat takové minely dál, pak je vše zbytečné. Jestli prohrajeme šampionát o 32 bodů, budu vědět, kde jsem je ztratil. Je to nepřijatelné," řekl Leclerc pro Sky Sports.

Pilot formule 1 Sebastian Vettel.
Zachraňte včelky. Vettel chce konat dobro, kvůli pokrytectví je ale pod palbou

Vítěz kvalifikace Leclerc udržel po startu vedení před Verstappenem, na třetí místo se posunul Hamilton. Závod brzy skončil pro Júkiho Cunodu z Alpha Tauri, který doplatil na kolizi s Estebanem Oconem. Francouzský pilot týmu Alpine dostal pětisekundový trest.

Vítěz předchozí Grand Prix Rakouska Leclerc ustál Verstappenův tlak a držel se ve vedení. Už ve 14. kole se dostal na bodované desáté místo druhý pilot Ferrari Carlos Sainz, který vyměnil před závodem řadu komponentů motoru a kvůli penalizaci startoval z chvostu pole.

Smyk, pak náraz do bariéry

Klíčový moment přišel o čtyři kola později, kdy vedoucí Leclerc dostal v jedenácté zatáčce smyk a skončil v bariéře z pneumatik. "Tlačil jsem na to až moc a ulétla mi zadní část vozu. Byl to pro mě velmi těžký víkend, protože jsem bojoval s vyvážením. Udělal jsem chybu ve špatnou chvíli," litoval Leclerc.

Na trať vyjel safety car a většina pilotů vyměnila pneumatiky. Do vedení se dostal Verstappen před Hamiltonem a Sergiem Pérezem z Red Bullu. Ferrari spoléhalo alespoň na Sainze, jenž se po zajetí zpomalovacího vozu posunul na páté místo. Španěl ale také dostal pětisekundový trest za nebezpečný výjezd z boxů, při němž ohrozil Alexandera Albona z Williamsu.

Piloti tahačů si na Slovakia Ringu nic nedarovali.
Rána, a místo pódia skončil v kačírku. Ti vzadu jsou přemotivovaní, štvalo Lacka

Verstappen kontroloval vedení. Sainz se později dostal před Russella a útočil s měkčími pneumatikami také na třetího Péreze. Ve 42. kole se pilot Ferrari před Mexičana dostal, vzápětí ale zajel pro nové gumy a z bojů o stupně vítězů vypadl.

Boj o třetí místo pokračoval pro změnu mezi Pérezem a Russellem. Brit si stěžoval, že si Pérez po jednom ze vzájemných soubojů zkrátil trať, komisaři ale nechali incident bez trestu. Russell přesto později uspěl, poté co využil po fázi takzvaného virtuálního safety caru lepší restart, dostal se před Mexičana a třetí místo už udržel.

Šampionát bude pokračovat Velkou cenou Maďarska za týden 31. července.