Mladá dáma v jižní Moravy byla k vůni benzinu nasměrována už v útlém dětství – i její tři sourozenci závodili na motokárách a i když tříletá Tereza to chvíli zkoušela s gymnastikou, v šesti letech poprvé usedla za volant a bylo jasno.

Teď se jako vůbec první Češka ocitla ve W Series, tedy závodním seriálu tzv. „ženské formule“, které je součástí závodních víkendů Velkých cen ve formuli 1. Bábíčkovou si vybral jeden z největších týmů Puma Motorsport, jakkoli ona sama s tím nepočítala.

Německá automobilová závodnice Sophia Flörschová.
Proč ve formuli 1 nejezdí ženy? Rozhodují staří omezenci, zlobí se závodnice

„Bylo to obrovský šok, protože jsem na testování nepodávala žádnou přihlášku ani neměla manažera, který by se mě tam snažil dostat. Oslovili mě prostě sami,“ řekla Bábíčková v tiskové zprávě.

Sen se stal skutečností

Na začátku roky se tímto způsobem dostala na testy v Arizoně pro sezonu 2022, do té doby přitom ve formuli nikdy neseděla. Místo toho se chystala na motokáry v Itálii a ve Španělsku. Prestižní nabídce se ovšem nedalo odolat a v Arizoně se na testech (ve formuli 4) dostala mezi pět nejlepších z patnácti pozvaných pilotek.

Poté následovalo další kolo testování v Barceloně, kde už se jezdilo ve formuli 3 specifikace W Series. „V Barceloně se můj sen stal skutečností,“ líčí Bábíčková. Dosud nikdy se přitom nestalo, aby tak mladá jezdkyně přeskočila do vyšší třídy prakticky bez tréninku na novém voze.

Karel Abraham je ke svým fanouškům vstřícný.
Kritici na internetu? Často zbabělci, do očí mi ji řekl jen jeden, míní Abraham

„Uznávám, že přesednout z motokáry rovnou do formule 3 není úplně standardní záležitost,“ usmívá se Bábíčková, která na sebe zahraniční lovce talentů upozornila už koncem loňského roku na světovém finále Rotax MAX Challenge v Bahrajnu.

Boj proti předsudkům

O formuli 1 – a o motorsportu obecně – i v dnešní době platí, že jde o z převážné většiny mužské prostředí. Závodnice se na nejvyšší úroveň prokousávají jen velmi obtížně. I proto v roce 2019 vznikla W series, která má dámám za volantem pomoci ke zkušenostem a kontaktům. Zatím se odjely dva kompletní ročníky, šampionkou se pokaždé stala Britka Jamie Chadwicková.

Objevují se ale i kritické hlasy, že ryze ženská série závodnicím do formule 1 příliš nepomůže, naopak je může izolovat. To ale Bábíčková neřeší, pro ni se jedná o zásadní posun v kariéře. Navíc chce ukázat cestu i dalším talentovaným dívkám.

Vůz formule W Series týmu Puma v sezoně 2022.Vůz formule W Series týmu Puma v sezoně 2022.Zdroj: wseries.com

„Moje týmová kolegyně Emma Kimiläinenová je o čtrnáct let starší než já. Narodila se do úplně jiného světa a na rozdíl ode mě musela čelit mnohem větším předsudkům. Dnešní možnosti například v podobě W Series či kampaně „She moves us“ naopak otevírají bránu mladým dívkám, aby se prosadily ve sportu, o kterém si hodně lidí myslí, že je spíš mužskou záležitostí,“ je přesvědčena Bábíčková.

Max Verstappen (vlevo) a Lewis Hamilton.
KVÍZ: Formule 1 vstoupila do nové sezony. Jak (ne)znáte královnu motorsportu?

Sezona W Series začíná 6. až 8. května v Miami, následovat bude dalších sedm závodních víkendů, mj. i na Silverstonu, Hungaroringu a dalších proslulých okruzích. V devíti týmech je z dosud potvrzených pilotek pět Britek, tři Španělky, dvě Nizozemky a po jedné Češce, Japonce, Fince, Američance, Brazilce, Filipínce a závodnici z Lichtenštejnska.

Jak si Bábíčková v této konkurenci povede? „Bude to pro mě o velmi tvrdé práci, ale na tu já jsem zvyklá. Moje cíle nejsou nijak malé a v hlavě už teď mířím na stupně vítězů,“ hlásí Češka. Tak snad jí to v zářivě žlutozelené formuli týmu Puma půjde jako dosud.