"Zemřel tak, jak žil a vypadal u toho skvěle. Prostě usnul. Zavřel oči a bylo to," řekla listu Daily Mail Mossova třetí manželka Susie, s kterou se oženil v roce 1980.

V seriálu F1 závodil Moss v letech 1951 až 1961. Od roku 1955 se umístil v šampionátu čtyřikrát za sebou na druhém místě, pak skončil třikrát v řadě třetí. Nejblíže titulu byl v roce 1958, kdy ho o jediný bod předstihl krajan Mike Hawthorn. Tomu po závodu v Portu hrozila diskvalifikace, ale Moss se ho zastal, takže jeho rivalovi body za druhé místo zůstaly. Skončil "až" druhý, i když vyhrál čtyři závody, zatímco Hawthorn pouze jeden. Rok nato opět bojoval o titul, ale v posledním závodě na Floridě ho zradil motor.

Lewis Hamilton
Další odklad? Sezona by mohla začít v říjnu, míní technický šéf formule 1

"Doufám, že se o mně bude pořád mluvit jako o nejlepším jezdci, co nikdy nezískal titul, ale vlastně na tom nezáleží. Hlavní pro mě bylo získat si respekt soupeřů a to se mi povedlo, řekl bych," prohlásil jednou.

Do historie se zapsal také jako první domácí vítěz britské Grand Prix, kterou ovládl v roce 1955 na okruhu v Aintree. Kromě formule 1 se Moss věnoval také okruhovým závodům cestovních vozů, dálkovým závodům a startoval také v rallye. Nasbíral celkem 212 vítězství. V roce 1961 ho BBC vyhlásila britskou sportovní osobností roku.

Pozoruhodný triumf si připsal v roce 1955, kdy vyhrál závod na 1000 mil napříč Itálií Mille Miglia. O půl hodiny porazil svůj idol argentinskou legendu Juana Manuela Fangia, týmového kolegu z F1, za kterým skončil v šampionátu třikrát druhý.

Kariéru Mossovi ukončila nehoda

Mossovu kariéru ukončila vážná havárie při závodě v Goodwoodu v roce 1962, po které ležel měsíc v kómatu a půl roku byl částečně ochrnutý. V motorsportu se však angažoval nadále až do vysokého věku. V roce 2000 byl povýšen do rytířského stavu.

"Po odchodu velkého Juana Manuela Fangia v roce 1958 byl všeobecně považován za jezdce, který určoval standardy, podle nichž byli posuzováni všichni ostatní závodníci ve formuli 1 či jiných soutěžích. Díky své všestrannosti a jezdeckým instinktům z něj byl v každém závodě nebezpečný soupeř," uvedl britský autoklub, jehož byl Moss nejdéle sloužícím členem.

V posledních letech života Mosse trápily zdravotní problémy. V roce 2016 se v Singapuru nakazil infekcí a strávil přes čtyři měsíce v nemocnici. Předloni se kvůli zdravotním potížím rozhodl stáhnout z veřejného života a trávit více času s rodinou.

Velká cena Británie: Felipe Massa
Nový fenomén? Formule E se hlásí o slovo

"Sportovní svět ztratil nejen skutečnou ikonu a legendu, ale i džentlmena. Mercedes přišel o drahého přítele. Budete nám chybět, sire Stirlingu," napsal tým Mercedes na twitteru. "Skvělý soupeř, nadmíru talentovaný závodník a dokonalý gentleman. V mezinárodním motoristickém sportu po něm zůstane nesmazatelná stopa," uvedla britská stáj McLaren.

S legendou se rozloučil i Hamilton

Se svým slavným předchůdcem se na sociálních sítích rozloučil i britský pilot Lewis Hamilton. "Říct sbohem nikdy není jednoduché a může to být i smutné, ale on tu stále bude v našich vzpomínkách a bude navždy obrovskou částí historie britského motorsportu," napsal šestinásobný mistr světa F1 na instagramu.

"Budou mi chybět naše rozhovory. Abych byl upřímný, to naše přátelství bylo neobvyklé. I když jsme byli z naprosto odlišných epoch a měli jsme i jiné zázemí, sedli jsme si a díky naší společné lásce k závodění se z nás stali parťáci. Jsem opravdu vděčný za okamžiky strávené s ním," přidal Hamilton ke společným fotografiím s Mossem na závodní dráze.